Logo Magica

Zeměžluč

Prvek: oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Centaurium erythrea RAFN

Hlavní složky: éterické oleje, hořčiny, třísloviny, pryskyřice

Polarita: Mužská

Božstva: Cherión

Jiné použití. Dekorativní. Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř. Symbol věrnosti a přátelství. Totemovým zvířetem je kůň.

Kuchyňské použití: koření do salátů, příprava ryb, jehněčího a vepřového masa, guláše a omáčky, příprava octů a olejů, koření do polévek, do rýžových pokrmů.

Jiné názvy: merdov, cintorie, čantorujka, hlístník, chlístník, kyřice, tisícové koření, tisícizlaté koření, tisícero koření.

Pěstování: Roste planě na pasekách, v řídkých křovinách, na mezích a stráních, vždy na stanovištích s dostatkem vláhy. Jednoletá až dvouletá bylina. Dorůstá do výšky 50cm.

Sběr: Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu při teplotě max. 40°C. Správně usušená droga je bez pachu, velmi hořké chuti.

Lékařské použití: Žlučové kameny, zánět jater, žaludeční nevolnosti, nechutenství, poruchy trávení, hubení jakéhokoli druhu parazitů, při opakujících se horečkách a odvodňování, pročisťuje krev, při léčení dny, revmatismu a svalových křečí. Pomáhá při opožděných menstruacích a děložních bolestech, včetně porodních. Zbavuje tělo zloby, svoji hořkostí způsobuje vyšší vylučování žluči v játrech a žlučovém měchýři.

Emocionální použití: Působí na solární plexus a krční čakru. Doporučuje se lidem váhavým a nesmělým, bojácným nebo opatrným. Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu.

Magické a rituální použití: Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy. Kouř doutnající zeměžluče odhání hady. čarodějkám začátečnicím pomáhá čaj zeměžluče počáteční kontakt s duší rostlin. Proto se užívá jako nápoj zasvěcení - známka úmyslu seznámit se s rostlinnou říší a navázat kontakt s Cheriónem, patronem herbalistů. Cherión byl Kentaur. Symbolizuje rovnováhu mezi prvotními, živočišnými instinkty člověka s jeho intelektem a spirituálními aspiracemi.

 

Recepty

Zadržení menstruační periody

5 g myrhy, 5 g zeměžluče, 5 g šalvěje. Přísady pečlivě rozmělníme a 2,5 g této směsi přidejte k čaji z kopřiv.

  zpět na Byliny Slunce