Logo Magica

Yzop lékařský

Prvek: vzduch

Vlastnosti: zvlhčující, hřejivé

Signatura:  Jupiter

Latinský název:   Hyssopus officinalis

Hlavní složky: Silice, pinokamfen, pinen, seskviterpeny, hořčiny, třísloviny, hesperidin, diosmin, minerální látky, pryskyřice, vitamín C.

Polarita:

Božstva:

Kuchyňské použití: destilovaný olej do likérů. Yzopem se koření polévky (bramborová, zeleninová, hrachová), luštěninová jídla, do nádivek, mletých mas, do pomazánek. Používá se hodně ve francouzské kuchyni do omáček (pod zvěřinu) a salátů (okurkový, rajčatový).  Je velmi aromatický, jako koření užíváme maximálně 1 lžičku na osobu.

Vepřové kotlety na Yzopu:
Na 4 kotlety použijeme 2 lžíce yzopu, 2 stroužky česneku, sůl a pepř. Naklepané kotlety potřeme kořením, osolíme a necháme několik hodin v chladu odležet. Poté grilujeme na dřevěném uhlí.
 
Nádivka do kuřat:
200 g housek zalijeme mlékem, 60 g rozehřátého másla a 2 rozšlehanými vejci (nebo oddělíme bílky a ušleháme na sníh). Osolíme, přidáme trochu kuřecích jater na jemno, lžíci Yzopu, lžíci petrželky, špetku kari. Naplníme kuře a pečeme.
 
Kvašením yzopových listů se získává nápoj šerbet.

Jiné názvy:  izopek., hyzop, bylina poslední pomoci

Do střední Evropy přinesli yzop benediktýni, kteří ho pěstovali spolu s dalšími bylinami ve svých klášterních zahradách. Yzop byl posvátnou bylinou starých Řeků, kteří s ním očišťovali posvátní místa.

 

Pěstování:  Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae). Planý Yzop najdeme v jižní Evropě - ve Středomoří, ve východní Evropě až po Kavkaz a v západní a střední Asii. Roste na vápencových skalách a sutích. Zavlečeně roste v Severní Americe. U nás se pěstuje v zahradách jako okrasná medonosná rostlina, někdy též zplaňuje. Stálezelený keřík; výška až 60 cm; modré, růžové, purpurové nebo bílé květy od července do září, oblíbené u včel; dlouhé úzké vonné listy s chlupy a olejovými žlázkami - stanoviště: teplejší, přímé slunce; nejlépe jižní, před větrem chráněné svahy ve vinorodých oblastech - půda: lehká, dobře propustná, vápnitá, spíše sušší - výsev: březen až květen pod sklo, případně na záhon do řádků vzdálených 60 cm, 1 cm hluboko; semena klíčí pomalu (asi za 20 dní) - vysazení: do sponu 45x45 cm, do plotů do sponu 20 cm; nejlépe vysadit po dešti nebo do zalité půdy - rozmnožování: řízkování počátkem léta, na jaře či na podzim odebírat oddělky - pěstování: zpočátku roste velmi pomalu, někdy ani v prvním roce nevykvete; na jednom stanovišti více let (5–6 let); dávat pozor na plevel, který se poté obtížně odstraňuje - přiživování: hnojením na podzim a na jaře (nejlépe vyhnojit na podzim před pěstováním chlévskou mrvou nebo kompostem) .

Zazimování: někt.druhy: formy: cyaneus (s modrými květy), ruber (s růžovými květy), albus (s bílými květy)

Sběr: nať se seřezává asi 5–10 cm nad zemí po dosažení výšky 30 cm; čerstvé listy kdykoliv, kvetoucí vrcholky v době květu (červenec–září).   Sušíme nejlépe ve stínu zavěšený ve svazečcích nebo rozložený v tenké vrstvě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 35°C. Správně usušená droga má hořce kořenitou chuť a kafrový pach.

Lékařské použití: průdušková onemocnění, v dýchacích cestách působí desinfekčně až antibioticky, jako antiastmatikum, i při chrapotu.  Při infekčních chřipkových nemocněních a nachlazení.  Desinfekční a antibiotické účinky se využívají též při léčbě močových cest. Jako kloktadlo při bolestech v krku. V oblasti trávicího traktu proti zánětům, křečovitým bolestem, i dyspeptickým potížím spojeným s nadýmáním. Při břišní kolice nálev formou léčebného klyzmatu. Celkově osvěžuje organismus, používá se jako tonikum při neurastenii. Výborné geriatrikum (tonikum, stimulans), starší lidé drogu velmi dobře snáší. Studený yzopový nálev se používá proti nadměrnému pocení, obzvlášť nočnímu a klimakterickému. Při trvalém hučení v uších nebo některých ušních zánětech můžeme aplikovat do ucha čerstvou šťávu, popř. do ucha pouštět kornoutkem dým z pálené yzopové nati.  Při očních zánětech yzopový nálev k výplachům. Inhalace yzopového nálevu při respiračních onemocněních. Yzopové víno působí jako afrodisiakum. Nálev v prevenci při studiu a duševní námaze jako ochrana proti nervové vyčerpanosti. Zevně se používá yzop ve formě obkladů na pohmožděniny a krevní podlitiny.

Indikační skupina: Karminativum, expektorans, antihydrotikum, stomachikum, dezinficiens, antiseptikum, antiastmatikum, tonikum, stimulans, geriatrikum, antihydrotikum, afrodisiakum, antivirotikum.

Lékové formy:
Nálev - 1 KL drogy na šálek vroucí vody, vyluhovat 10 minut. 2 šálky denně.
Bylinný balzám – 4 x denně 1 KL směsi na 125 ml vody.
Lihovodný roztok - v urologii. 1 KL tinktury do 250 ml nálevu.
Sirup - dospělí 5-6 PL denně, děti poloviční dávku. Uvolňuje hleny, podporuje vykašlávání.
Olej - k masáži postižených údů po náhlých příhodách mozkových, při spáleninách od sluníčka
Víno - jako afrodisiakum, denně večer před spaním 125 ml, před pohlavním stykem 250 ml.

Kombinace s ostatními bylinami:
V plicním lékařství: jitrocel, divizna, sladké dřevo, proskurník, oman,podběl, tymián.
Urologie: zlatobýl, jehlice, vřes, rdesno ptačí.
Dyspepsie: máta, fenykl, jablečník, oman.
Geriatrie: úročník holhoj, žen-šen, maralí kořen, eleuterokok.
Karminativum: heřmánek, puškvorec.
Proti pocení: šalvěj.
Kloktadlo: růže.

Emocionální použití: Yzop je spojen se základní čakrou, se strachem a podsvětím. Proto jej můžete použít na překonání extrémního strachu: při fóbiích, nutkáních, posedlých myšlenkách. Je vhodný pro lidi, kteří se domnívají, že se utápějí v svých vlastních pocitech, přežívají v temnotách a nemohou zachytit světlo poledního slunce, kteří potřebují nalézt sebelásku a nedokážou v současné době odhalit své hodnoty. Uplatnění najde i u těch, kteří nemohou nalézt své místo ve společnosti a potřebují získat jasnější představu o smyslu svého bytí. Základní čakra se dotýká základních vrozených instinktů. Jestliže jsou lidé uvězněni v této čakře, nedokážou se radovat ze svého jednání. Každé ráno vypijte šálek čaje z Yzopu. Užívejte dle potřeby.

Yzop je v Orientu vedle skořice pokládán za nejlepší prostředek navozující harmonii elementů Jin a Jang.

Magické a rituální použití: Yzop je všeobecně považován za očistnou bylinu. Voda z Yzopu se používala k omývání oltářů a posvátných míst. Byl používán např. k vysvěcování Westminsterského opatství.  Yzopem se sypala podlaha a zametala poté s ostatním smetím, aby se vyčistil dům od všeho zlého. Kytička sušeného Yzopu zavěšená kdekoli v domě ochrání dům před zloději a zlými duchy. Yzop je medonosná rostlina, proto se pěstoval vždy poblíž úlů. Je jednou ze 130 přísad bylinného likéru Chartreuse.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Bylinný balzám
70g čerstvé byliny nebo stejné množství sušené drogy přelijeme 150 g (asi 175 ml) lihu 40% nebo jiného alkoholu, důkladně protřepeme. Po 3 dnech vmícháme do výluhu 200 g medu a dobře protřepeme. Další den je přípravek připraven k použití. Použití: 4 x denně 1KL směsi dáme na sítko z nerezu nebo umělé hmoty a směs propasírujeme (vymačkáme) lžičkou z umělé hmoty. Nakonec přes sítko přelijeme asi 125 ml převařené vody, promícháme a vypijeme.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

 Afrodiziakální víno
Yzop nať 75 g, Víno 1 l, Použijeme kvalitní bílé nebo červené víno, necháme 8 dní vyluhovat.
Použití: Pro posílení libida podáváme denně večer před spaním 125ml vína, před pohlavním stykem rychle vypijeme 0,25l.

Yzopový sirup
Yzop květ 30 g, Med 500 g. Květy yzopu vhodíme do 0,25 l vroucí vody, necháme vařit 0,5 minuty, poté necháme 4 hodiny vyluhovat. Jemně přefiltrujeme a přidáme 500 g medu nebo nerafinovaného cukru. Na mírném ohni svaříme na konzistenci sirupu a naplníme sklenice. Skladujeme v chladu a temnu, nejlépe v lednici. Použití: Sirup uvolňuje hleny a podporuje jejich vykašlávání. Dospělí užívají 5-6 lžic denně, děti poloviční dávku.

Zdroj: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Sirup z yzopu lékařského a omanu pravého
Rozpustíme 400 g cukru v 1/2 litru vody a přidáme 1 hrst kvetoucí natě yzopu lékařského, 2 hrsti podrceného kořene omanu pravého a pro lepší vůni maličko máty peprné. Dvě nebo i více minut povaříme, necháme vychladnout, přecedíme a zbytek rostlin vymačkáme. Naplníme do lahviček a uložíme v ledničce. Užíváme 3x denně 1 lžičku.

Kniha Světla

Yzopový olej
125 g čerstvých nebo 50 g čerstvě sušených květů (v horším případě lze použít i nať) yzopu přelijeme 500 ml arašídového nebo olivového oleje. Povaříme půl hodiny ve vodní lázni, v nádobě převázané prodyšným, plátěným víčkem. Potom nasadíme pevné víčko a necháme 3-4 dny dojít.  Použití:  Při spálení od sluníčka a na masáže postižených údů při náhlých mozkových příhodách.

Zdroj: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Speciální prostředek pro masáž páteře a údů při postižení náhlou příhodou mozkovou
100g sušeného nebo 125g čerstvého yzopu povaříme na Mariánské lázni po dobu 20-25 minut v půllitru oleje, nejlépe arašídového ne o olivového. Potom necháme několik dní „dojít" a filtrujeme. Dle potřeby jemně vmasírujeme do předem prohřátých údů nebo jiných míst těla. Uchováváme v chladu. Pomáhá i při neuralgiích, revmatismu, kloubních a svalových bolestech apod. 

Zentrich: Speciální metody fytoterapie

Průduškový čaj
Yzop nať 100 g, Jitrocel list  50 g, Divizna květ  50 g, Proskurník kořen 30 g, Konopička nať 20 g, Polévkovou lžíci směsi zalijeme šálkem vody.  Použití: Pijeme 4 x denně horký při kašli a průduškových potížích. Můžeme dosladit medem.

Zdroj: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

 
Tinktura na odstraňování podlitin
Yzop nať 20 g, Šalvěj nať 20 g, Rum 250 ml. Byliny necháme 10-14 dní vyluhovat při pokojové teplotě v rumu, popř. v žitné. Pak slijeme, vylisujeme, tekutinu přefiltrujeme přes papírový filtr a uložíme.
Použití: Vtíráme přímo do podlitin.

Zdroj: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Nálev na menstruační bolesti
Yzop nať 1 pol. lžíce, Lípa květ    1 pol. lžíce, Majoránka nať 1 pol. lžíce. Vše přelijeme šálkem vařící vody, necháme 5 minut vyluhovat a přecedíme. Použití: Začínáme užívat 2 dny před očekávanou menstruací, dva šálky denně, ráno a večer.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Odvar při zánětu mezižeberních svalů
Příprava: Po jedné polévkové lžíci yzopu a proskurníku dáme do 0,5 l studené vody a přivedeme k varu, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Použití: Pijeme 3 šálky denně před hlavními jídly. 

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

  zpět na Byliny Jupitera