Logo Magica

Vrba

Prvek: voda

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Latinský název:  Salix caprea

Signatura: Měsíc

Hlavní složky:

Polarita:

Božstva:

Využití: Vrba je významný medonosný strom, poskytuje již brzo na jaře bohaté množství pylu i nektaru pro včelí pastvu. Pro okrasné účely se ořezávají „kočičky".

Jiné názvy:

Pěstování: Vrba je menší strom či mohutný keř s hustou košatou korunou a křivým kmenem. Je nejvíce 10 až 12 metrů vysoký a dožívá se maximálně 50 až 60 let. Borka je v mládí šedohnědá, někdy s lehkým žlutým odstínem, ve stáří podélně rozpukaná. Řapíkaté, čtyři až 11 centimetrů dlouhé listy jsou eliptické nebo vejčité, nepravidelně slabě pilovité, na líci tmavozelené, na rubu šedě plstnaté. Vrba je dvoudomá, květy rozkvétají před rašením listů, jsou to chlupaté semeníky známé jako „kočičky". Plodem je podlouhlá tobolka obsahující značné množství drobných ochmýřených semen. Vrba jíva je velmi náročná na světlo.

Od jiných vrb se liší především tím, že roste i na sušších lokalitách a silně zamokřenou půdu nesnáší. Je nenáročná na půdu a dobře odolává extrémním klimatickým výkyvům a imisím. Vtroušena roste v lesích všude, kde je dostatek světla, tedy na pasekách, v mlazinách, na okrajích porostů, v příkopech atd. Osídluje lehce stanoviště poznamenané hospodářskou činností člověka, jako jsou skládky, výsypky, haldy, náspy, pískovny, zbořeniště, lomy atd. V Evropě je téměř všude a vyskytuje se také v Malé, Střední a východní Asii a na Sibiři, kde roste od nejnižších poloh až do hor po hranici lesa.

Sběr:

Lékařské použití: Kůra vrby obsahuje jednu z velmi důležitých látek – Salicin. Salicin je glykosid, který je základem pro výrobu aspirinu. Z její kůry se připravuje odvar, který můžeme používat jak vnitřně tak na vnější potíže. Kůra vrby je tedy takovým přírodním aspirinem. Vnitřně působí proti bolestem a horečce, zároveň dokáže hubit některé mikroorganismy, jakožto původce infekčních chorob. Tlumí bolesti postižených kloubů a tkání, ale funguje i protizánětlivě. Je dobrá na nemoci z nachlazení, spojených s vysokou teplotou, bolestmi hlavy, kašlem a rýmou, při chřipce, angíně. Díky svému dezinfekčnímu účinku působí a při průjmech a katarech v zažívacím ústrojí. Pomáhá také v případech revmatu a dny. Protizánětlivý a antiseptický účinek se uplatňuje při hnisavých a špatně se hojících ranách, bolácích apod. Léčí i plísňové (mykotické) infekce kůže. Dříve vrbová kůra často sloužila jako první pomoc při poranění v přírodě, kdy se drcená aplikovala přímo na ránu jako dezinfekce, podobně fungují i rozmačkané listy vrby. Odvar z kůry můžeme nasadit i v boji proti lupům. Odvar též můžeme aplikovat na kůži k potírání akné, jako pleťovou vodu. Vrba má dobrou energii pro léčení „vodních orgánů“ v našem těle. Kdo trpí potížemi ledvin, močového měchýře či žaludku, může vrba pomoci. Celkově je dobrá na zažívací potíže a tlusté střevo. Kdo tímto trpí, měl by určitě využívat hojně tuto energii.

Emocionální použití: Vrba má jednu unikátní schopnost, na kterou je potřeba si dát pozor. Její energie míří přímo na srdce bytosti, a násobí ve vás city, které v sobě zrovna v tu chvíli máte !! Jestliže budete přistupovat k vrbě pro energii, nikdy to nedělejte ve zlobě !!! Mohlo by vás to zničit. Vrba je jen odrazem, zrcadlem. Má tak dobrou duši, že je těžké to pochopit. Ostatní duševní stavy jako např. smutek, žal, štěstí, atd, nejsou nebezpečné. Též je už z hlouby naší existence prokázané, že vrba je dobrým psychiatrem. Trápí vás například deprese ? Nebo třeba nevidíte ve svém životě žádný smysl ? Běžte za vrbou, a čerpejte její energii. „Svěřte se jí“ svým vnitřním citem a ona vám bude naslouchat. Poproste ji o pomoc a ona vám pomůže. Probudí ve vás ozdravný duševní proces, a plně vám nahradí sezení u psychiatra. Vrba má unikátní schopnost pronikat až na dno lidské duše, a vyjeví vám i to netušené a nepřiznané, co v sobě máte. Pomůže vám s tím. U mnoha lidí vrba vyvolává pocit smutku a zoufalství, ale nenechte se zmást tímto pocitem. Je to jen její obrovská pokora, a hlubokost její moudrosti, ve které se ztrácíme. Může ve vás rozvíjet schopnost nazírání do budoucnosti, a ochraňovat vás před zlými vlivy. Dá vám svěžest, klid a mír. Moudrost a inspiraci. Vrba je jeden ze sedmi posvátných stromů mystického Irska. Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, jděte k vrbě, uvažte na ní uzlík a přitom odříkejte, co si přejete. Když se vaše přání splní, vraťte se k vrbě a uzlík rozvažte. A pozor, nezapomeňte vrbě poděkovat a samozřejmě ji nechat dárek !!

Magické a rituální použití: Jeden ze sedmi irských posvátných stromů. Také posvátný strom druidů. Vrba je měsíční strom zasvěcený Bílé Paní. Vrbové háje byly považovány za tak magické, že pod vrbami sedávali kněží, kněžky, a všechny typy umělců, aby získali výřečnost, inspiraci, schopnosti a umění věštby. Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, jděte k vrbě, uvažte na ní uzlík a přitom říkejte, co si přejete. Když se vaše přání splní, vraťte se k vrbě a uzlík rozvažte. Nezapomeňte vrbě poděkovat a nechat jí dárek.

Symbol smutku, ale také obnovy a víry ve znovuzrození. Také symbol moudrosti, inspirace a schopnost vidět budoucnost. Také je považována za strážce, neboť chrání před zlými vlivy.


Recepty

  zpět na Byliny Měsíce