Logo Magica

Tužebník

Prvek: voda

Signatura:  Jupiter  (dle E. Brooke)

Latinský název:   Filipendula ulmaria (L.) Maxim

Hlavní složky: flavonové glykosidy (spiraeosid, rutin, hyperin), třísloviny, glykosidy fenolových kyselin, silice (salicylát, salicylaldehyd)

Polarita: ženská

Božstva: Aine, Blodeuwedd, Gwena, Venuše, Jupiter

Byl jednou ze tří posvátných bylin druidů (kromě máty vodní a sporýše), druidové jej používali i jako prostředek tišící bolest. V severských zemích se květy přidávaly jako aromatická látka do piva a vína.

Znamení: blíženci

Jiné názvy: chlapice, arunkulus, barbarbule, filipendula, lobaz, lobazník, medunišík, tavola, třebník, zimničné koření, kozí brada, tavolník, barbarbule, královna luk, nevěstinka, vředový kořen, lobazník, zimní ořech, luční dáma

Doporučené kombinace: maliník

Botanický popis: Statná vytrvalá bylina z čeledi růžovitých, až 150 cm vysoká, s článkovým plazivým oddenkem a přímou, nahoře větvenou lodyhou, s přetrhovaně lichozpeřenými listy a nažloutle bílými květy v kuželovitých květenstvích.

Výskyt: Vyskytuje se po celé Evropě, u nás na vlhkých loukách, v křovinách, u potoků, v lesních mokřinách a v pobřežních houštinách.

Pěstování: Vyséváme na jaře nebo na podzim přímo na místo nebo na misky s kompostem od sklo, nebo na jaře dělíme starší rostliny. Sázíme do vlhké, úrodné půdy na slunce nebo do polostínu.

Sběr: květ (červenec), kvetoucí nať, (červen). Sušíme ve stínu za přístupu vzduchu

Kuchyňské použití: Listy se ochucují nápoje, zvláště pivo a medovina. Sušené květy se přidávají do domácích vín.

Lékařské použití: Tužebníková nať je potopudný a močopudný (diuretický) prostředek. Uplatňuje se při onemocnění ledvin a močového měchýře, při poruchách látkové výměny, tradičně proti horečce, bolesti hlavy, zubů, kloubů. Zevně se používá na některé kožní vyrážky. Má antibakteriální a stahující účinky, dále se používá při revmatismu, bronchitidě. Podporuje chuť k jídlu a snižuje kyselost žaludeční šťávy. Je vynikající při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy. 

Tužebník je využíván při revmatických svalových a kloubních bolestech, jako ochrana nebo při peptických vředech, při akutním zánětu močového měchýře, při ledvinových onemocněních a pálení žáhy. Tužebník bývá součástí čajových směsí (např. antirevmatických). Vzhledem ke svíravé a výrazně hořké chuti je těžké jej vypít.

Tužebník jilmový je zdrojem přírodních salicylátů – spireinů, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, známá pod názvem aspirin. Narozdíl od chemicky vyráběného aspirinu má tužebník tu výhodu, že má vyrovnaný obsah dalších přírodních látek a proto nedráždí žaludeční sliznici, naopak ji hojí. Působí protizánětlivě a jako antirevmatikum, tlumí bolesti a snižuje horečku. Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají zevně k hojení ran jako součást hojivých mastí nebo k obkladům a ke koupelím, vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů.

Z nežádoucích účinků byla zjištěna schopnost vyvolat zúžení průdušek, proto není vhodný pro astmatiky. Nedoporučuje se osobám s problémy se srážlivostí krve (např. těžkým hemofilikům). Nedoporučuje užívat v těhotenství a době kojení. Pro obsah derivátů kyseliny salicylové není užívání tužebníku vhodné pro děti a vůbec pro osoby , které nemohou užívat salicyláty. Jinak nežádoucí účinky při dodržení běžných terapeutických dávek nejsou známy. Při nadměrném dávkování se může vyskytnout žaludeční slabost a další žaludeční potíže.

Celá rostlina má antibakteriální účinky, a že výluhy a tinktury z ní připravené ničí například Staphylococcus aureus a Escherichia coli - původce řady vážných onemocnění.
 

Emocionální použití: K podpoře atmosféry veselí lze popíjet tužebníkový čaj. Tužebník je bylinou pro lidi, kteří jsou příliš zkostnatělí, zatuhlí a potřebují se naučit, jak správně relaxovat, otevřít se životu. Jejich odtažitost může být zapříčiněna strachem, obavami anebo zlobou. V každém případě si dotyčná osoba opatřila jakýsi pancíř, kterým se chrání před okolním světem. Tužebník je prostředkem, jímž lze tento krunýř jemným způsobem naleptat. Bariéry a překážky jsou obvykle vystavěny z pádných důvodů, a proto je nutné při jejich odstraňování nespěchat a činit tak s velkou opatrností. Bylina umožňuje přístup světla do tohoto vězení, je povznášející a zároveň uklidňující. Napomáhá přecitlivělým lidem lépe nakládat s jejich životy, posiluje a utišuje.

Tužebník je zvláště vhodný pro mladé ženy, které se obávají sexuálního života, jsou stydlivé a nesebevědomé. Odpovídá korunní čakře, která nás spojuje s naší božskou podstatou, smyslem a účelem života. Bylina napomáhá vybudovat vnitřní sílu a umožňuje nám nalézt víru a naději.

Magické a rituální použití: Tužebník je spojován se slavností, nazývanou Lammas (1. Srpna), konanou na oslavu Matky Země. Vytvořený oltář se zdobí květinami a ovocem, čarodějky pak nosí věnce květů tužebníku kolem krku. Lammas je oslavou darů země a její hojnosti. Tužebník má těžkou, narkotickou vůni, která umožňuje nositelkám opustit jejich fyzické tělo a spojit se s Matkou Zemí, splynout s ní v jedno bytí.

Kniha Světla Kultu Bohyně, Kniha stínů/E. brooke, Magické rostliny/S. Lavender


Recepty

Čaj proti nachlazení

Tužebníková nať s listem maliníku se užívá jako bylinkový čaj proti nachlazení. 
 

Protirevmatický čaj

Tužebník květ 100g, Truskavec nať 50g, Vřes nať 50g, Jehlice kořen 30g, Meduňka nať 20g, 2 KL směsi zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. 3 x denně.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Čaj proti zánětu trojklaného nervu

Příprava: Tužebník květ 40g, Přeslička nať 40g, Mateřídouška nať 20g, 1 čajovou lžičku směsi dáme do šálku vody, vaříme 5 minut pod pokličkou a scedíme.
Použití: několikrát denně

Zdroj: J. Bodlák, Praktická Fytoterapie

Čaj proti lupence

Příprava: Tužebník nať 20g, Řebříček nať 20g, Kopřiva list 20g, Měsíček květ 20g, Vachta trojlistá 5g,
1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, 10 minut louhujeme a scedíme.
Použití: 2 x denně mezi jídly

Zdroj: J. Bodlák, Praktická Fytoterapie

Ledvinový čaj

po jedné lžíci tužebníku (květ), rdesna ptačího (květ) a kokošky (nať). 2 lžičky dobře promíchané směsi na ¼ l vody. Necháme přejít varem, na 15 minut odstavíme a pijeme 1 - 2 šálky denně

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

  zpět na Byliny Jupitera