Logo Magica

Svízel

Prvek: voda

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Latinský název:  Galium aparine

Signatura: Měsíc

Hlavní složky:  silice, třísloviny. glykosidy

Polarita:  Ženská

Božstva:

Kuchyňské použití: semena jsou výbornou náhražkou kávy, pokud se upraží

Jiné názvy: husí tráva, věčné přátelství, hedgeriff (výběrčí daní, lupič),30 druhů svízele

Pěstování: vytrvalá bylina roste na mezích, suchých loukách a u cest.

Sběr: Sklízíme nať v době květu (po celé léto) a sušíme ji na stinných místech při teplotě do 45 °C. Droga nepříjemně páchne a chutná hořce.

Lékařské použití: velmi vhodné pro léčení lymfatického systému, jež je úzce spojen s imunitním systémem a rovnováhou tělních tekutin - chronická onemocnění. Prevence proti infekcím. Bylina je vhodná pro rekonvalescenci po nemoci. Její účinek se obvykle projeví až za několik týdnů. Také se jí užívá při potížích s kůží. Svízel má blahodárné a léčivé účinky při zánětech slizové membrány (ústní, střevní a děložní tkáň). Svízel očišťuje od chorobných látek ledviny, játra, slinivku břišní, slezinu. Kdo má poruchy lymfatických žláz, měl by pít denně čaj. Působí i proti chudokrevnosti, vodnatelnosti, při bolesti (píchání) v boku. Čaj používaný zevně velmi rychle léčí kožní choroby, rány, vředy, uhrovitost. Teplé umývání rychle léčí zvadlou pokožku tváře. Čerstvě vytlačená šťáva se s úspěchem použije, když ji natíráme na nemocná místa pokožky, po natření necháváme šťávu zaschnout. Lidové léčitelství doporučuje svízel při epilepsii, hysterii, tanci sv. Víta, nervových chorobách, zástavě močení (zadržování moči), tvorbě písku a kaménků. Čaj pomáhá i při strumě, jestliže během dne velmi důkladně kloktáme. Svízel pomáhá i při tvorbě vole na krku. Rostlina se spaří a denně se teplým čajem často kloktá co nejhlouběji v krku. V poslední době se množí případy obrny hlasivek. Zdá se, že jde o virové onemocnění. Kloktáním a vyplachováním čajem ze svízele se rychle vyléčí. Svízel je i spolehlivým prostředkem při velmi těžkém onemocnění ledvin, hnisání ledvin, dokonce i tehdy, když selžou všechny další prostředky. Velmi účinná je směs ze svízele a zlatobýlu. Touto směsí se velmi rychle dosáhne úspěchu. Hovoří se o čtrnácti dnech. Čaj se jen spaří a z něho se vypije nejprve půl šálku na lačno třicet minut před snídaní a zbytek se vypije během dne po doušcích. Při těžkých onemocněních se mají přes den vypít čtyři šálky čaje. Tato směs se pije i při svraštění ledvin a jiných smrtelných chorobách ledvin. Vyplachování a pití čaje ze svízele je výborným prostředkem při rakovině jazyka, podobně čerstvá šťáva smíchaná s máslem je účinným lékem při rakovinných vředech a rakovinných chorobách kůže. Je možné vyléčit i rakovinové vředy. V poslední době se množí zhoubné onemocnění kůže, které se objevuje jako tmavé, ostře ohraničené skvrny. Údajně jde o infekční onemocnění. V tomto případě se dosáhne dobrého výsledku s čerstvou šťávou ze svízele a mastí z měsíčku. Současně je třeba bezpodmínečně pít krev čistící čaj z řebříčku, měsíčku a kopřivy. POZOR : Neužívat v těhotenství !

Emocionální použití: Svízelové působení vyjadřuje poklidné období před znovuobnovením aktivity, před započetím nového života. Dává pocit míru, klidu a vyrovnanosti, jež zahaluje duši, avšak neukolébává. Svízel je vhodný pro ty, kteří se chystají na cesty, životní změny, nebo pro ty, kteří se nacházejí v půli cesty a potřebují krátký odpočinek. POZOR : nevhodné pro lidi, kteří jsou zablokováni ve svém životě a nemohou se pohnout z místa.

Magické a rituální použití: Svízelový rituál - podzimní rovnodennost

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

 

Recepty

 

 

  zpět na Byliny Měsíce