Logo Magica

Slunečnice

Prvek: oheň

Signatura: Slunce

Latinský název:  Helianthus annuss L.

Hlavní složky: vitamín F

Polarita:   mužská

Božstva: Apollón, Démétér,  Hélios, Venuše

Kuchyňské použití: olej, pícnina.

Američtí domorodci pěstovali slunečnici již před 3.000 lety a používali ji k výrobě vláken, pícninu, pokrm, barvivo, na výrobu oleje. Peruánští Aztékové zdobili své chrámy slunečnicemi. Bůh Inků měl jako osobní symbol zlatou masivní slunečnici. V Číně ji využívali jednak k výrobě hedvábí a silných provazů, ale také při akupunktuře.  Dnes se užívá nejen k výrobě oleje ale také se skvěle uplatňuje při revitalizaci krajiny např. v Holandsku. Kámen: tygří oko. Totem: drak. Tarot: Slunce


Pěstování:  jednoletá rostlina. Pěstuje se snadno ze semen. Vysazuje se v bažinatých  oblastech, protože odčerpává velké množství vody a vysouší tak půdu.


Sběr:  sbírají se semena.  Počne-li květ klesat. Tento skloněný květ slunečnice uřízneme a pověsíme, usušená semena nám vypadnou. Já ponechávám vždy jednu rostlinu na balkoně a v čase podzimním se dívám jak malý ptáček usedá na květ a vyzobává semena.
Doporučené kombinace:

Lékařské použití:  tinktura ze semen nahrazuje chinin při snížení horečky. Dodnes se užívá v Íránu a Turecku.  Odvaru ze semen lze použít při kašli, nachlazení, černém kašli, úplavici, zánětu průdušek a ledvin. Olej vylisovaný ze semen má vitamín F.

Emocionální použití:  k intenzivnějšímu sebeuvědomování.

Magické a rituální použití:  Slunečnice vždy představovala sílu, odvahu a aktivitu. Čaj, kadidlo,  olej se užívá při oslavách Slunce. Semena se buď pojídají syrová či se zapékají do chleba, koláčů apod. Olejem se světí léčivé kameny a drahokamy. Slunečnice vyzařují energie zklidňující psychiku, mírní stres a napětí. Jsou proto ideální do kanceláří, na pracoviště a vůbec na místa, kde energie napětí raší jak houby po dešti. Perfektní je také dát slunečnice do ložnice, pročistí energie a navodí příjemný spánek.

Recepty

zpracovává se...

  zpět na Byliny Slunce