Logo Magica

Saturejka

Prvek: Vzduch

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Satureja hortensis L.

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   silici (asi 0,2%) s karvakrolem, cymolem, tujonem, cineolem, a dále třísloviny (asi 8,5%), pryskyřice, slizy a minerální látky.

Polarita:  Mužská

Božstva: Satyrové

Jiné názvy:  čabr, čibr, saturej, satureja, cabr, marulka, pamětník, klinopád

Kuchyňské použití: Saturejka je nedílnou součástí balkánské kuchyně, ale oblíbená je i v staročeské kuchyni. Charakterizuje ji peprná chuť, která však nedráždí žaludek. U lidí, kteří nemohou pepř, rostlinka skvěle nahradí jeho aroma.

Pěstování: Rostlinka se pěstuje poměrně snadno, miluje slunná stanoviště. Daří se jí jak na zahradě, tak i v květináči. V zahradě se saturejce daří v kypré, chudší půdě. Do květináčů a truhlíků se hodí běžná zemina. Jednoletou saturejku na podzim zlikvidujte, víceletou každým druhým rokem na jaře přesaďte. Saturejku, která roste v květináčích nebo v truhlících, zalévejte pečlivě, ale nechte zeminu mezi jednotlivými zálivkami lehce vyschnout. Přihnojujte každých 14 dnů slabou dávkou hnojiva. Ssaturejce nevadí sucho, ale potřebuje dostatek světla a tepla. Vyséváme ji do poloviny května na záhon a zahrneme jen slabou vrstvou půdy, protože semena klíčí na světle. Výborně nám ale vyklíčí i na okenním parapetu v lehkém výsevním substrátu.

Sběr:  Sklízí se v době květu, výhonky se stříhají u země, aby se rostlina rozkošatila. Největší množství účinných látek obsahuje v době nakvítání a během květu.

Lékařské použití:  Účinky na organismus má při křečích, ulevuje při žaludečních potížích, nadýmání a špatném trávení. Působí protizánětlivě a snižuje krevní tlak. Má uklidňující vliv na nervovou soustavu a působí močopudně. Povzbuzuje chuť k jídlu a čistí pleť.

Emocionální použití: Posiluje mysl.

Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil - duchovní síly. Součást kadidel lásky a kadidla léčení.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Kadidlo Léčení

3 díly santálového dřeva,  ½ dílu saturejky,  ½ dílu tymiánu,  ½ rozmarýn, ½ dílu skořice,  1 díl kadidlovníku, 6 kapek oleje růžové dřevo.

Směs je vhodná pro léčivé rituály. Skořice, kadidlovník, santálové dřevo  mají  i silné ochranné účinky. Směs provensálských bylin podporují vyslání léčebných energií.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

     zpět na Byliny Merkuru