Logo Magica

Rozmarýn

Prvek: oheň

Signatura: Slunce

Latinský název:  Rosmarinus officinalis L.

Hlavní složky: éterické oleje, pryskyřice, kafr, třísloviny

Polarita: Mužská

Božstva:

Jiné názvy: merdov

Runou této byliny je Jera. Dekorativní použití. Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř. Symbol věrnosti a přátelství.

Kuchyňské použití:  Z rozmarýnu se jako koření používají buď čerstvé či sušené lístky. Stejně tak i snítky, které se ještě před pečením položí k masu či do něj zapíchnou. Usušené lístky mají silné, kafrovité aroma a nahořklou, kořenitou chuť. U rozmarýnu, jako u mnoha bylinek, platí heslo všeho s mírou. Doporučená dávka je jedna kávová lžička sušených lístků jako koření do pokrmu pro čtyři osoby. Nejvýrazněji se uplatňuje ve středozemní kuchyni, ale najdete ho zastoupený i v anglických, amerických či mexických jídlech.V Řecku se z něho vyrábí už od starověku i víno účinkující proti srdeční slabosti. Neuděláte chybu, když jej přidáte do marinád a grilovacích směsí, do obalovacích těstíček, k ochucení pečených ryb a vepřového masa, mletého masa, zeleninových jídel především z rajčat a lilků, salátů i polévek.Ochutit s ním můžete oleje i octy.Několik větviček položených na dřevité uhlí dodá grilovanému masu kořenitou vůni. A vhodíte-li do krbu větvičku rozmarýnu, připomene vám její vůně letní večery.  

Pěstování: Často jako pokojová rostlina či v přenosných nádobách, které přes léto dáváme na balkón či zahradu. V zimě ji umístíme do světlé bezmrazé místnosti.Množí se v létě z vrcholových řízků asi 10 cm dlouhými či semeny. Dorůstá až do výšky 2 metrů. Teplomilná rostlina. Vůně kafrová.

Sběr: Sbírají se listy a nedřevnatá nať v době květu a suší se v tenké vrstvě ve stínu při teplotě 35 °C. Uchováváme v tmavé uzavřené nádobě. Zhotovujeme mast, olej a odvar. Aromaterapie : silice - parovodní destilace listů - používán k posílení mysli. Doporučené kombinace: bergamot, levandule, majoránka, dobromysl, jalovec, heřmánek, meduňka, růže, máta peprná, citrón, pomeranč, bazalka.

Lékařské použití: Rozmarýn působil divy při hadích uštknutích a bodnutí hmyzem. Vhodná na revmatismus, duševní únavu, svalové bolesti, fyzickou slabost a na problémy s játry a žlučníku. Jako nervový stimulant má schopnost vybudit mozek a zvýšit výkon paměti. Stimuluje činnost srdce a krevního oběhu. Nejúčinněji stimulující esenciální olej. Velký úspěch je zaznamenán při léčbě ztráty vlasů. V případě srdeční slabosti vetřete olej postižené osobě na místo nad srdcem. POZOR: Není vhodná při vysokém krevním tlaku, při epilepsii, v těhotenství a pro děti do 6 let.

Emocionální použití: Rozmarýn působí na srdeční čakru, čistí auru a zahání černé myšlenky Otevírá srdce a umožňuje teplu poledního slunce roztavit zlobu, nenávist a hořkost. Pomáhá rozčarovaným lidem, než se rozčarovanost a zklamání změní v zatrpklost a ukřivděnost, která staví neproniknutelnou zeď coby ochranu zklamané osoby.

Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil: ochrana, láska, smyslnost, duchovní síly, exorcismus, spánek, mládí. Očišťuje prostory. Očistné lázně. Náhražka kadidla. Důležitou bylinkou při rituálech konaných při narození, sňatku či úmrtí. Snítka rozmarýny slouží jako kropítko při křtu novorozeně. Při sňatku se vplétá do věnců a vkládá do rituálního poháru. Na smutečním obřadu se pálí s kadidlem. Účastníci pohřbu házejí snítky rozmarýny do ohně, také rozmarýna vložená do poháru s vínem koluje mezi smutečními hosty. Rozmarýna je bylina očisty, odpuzuje negativní energie. Přidává se do vody určené k očistě svatyně, oltáře či rituálních pomůcek. Přidává se i do koupele k očistě osob. Čaj z rozmarýny posiluje auru a obnovuje vyčerpané psychické síly. Šálek čaje před rituálem očišťuje mysl a zlepšuje paměť. Úlitba bohům. Sušené listy se vykuřují před cestou do světů. Rozmarýn zavěšený nad lůžkem funguje jako indiánský lapač snů, který zahání noční můry a přivábí krásné sny.

 

Recepty

Voda Uherské královny

čerstvé květy a listy, láhev bílého vína. Ponechte několik dnů louhovat, sceďte a nalijte do čisté láhve. Pijte či natírejte končetiny pro obnovení částečné citlivosti.

Rozmarýnové víno

čerstvé květy a listy rozmarýny nebo dvě polévkové lžíce sušené rozmarýny, láhev bílého vína, dvě polévkové lžíce sušeného brutnáku lékařského. Ponechte několik dnů louhovat, sceďte a nalijte do čisté láhve.

Na arteriosklerózu

Stejné díly rozmarýnu, levandule, máty a řebříčku obecného. Čaj užívejte 2x denně před jídlem.

Koupel pro zklamané a rozčarované

2 polévkové lžíce rozmarýnu vložte do plátěného sáčku či zabalte do čistého kapesníku. Nechte louhovat ve vaně. V lázni setrvejte cca 15 minut.

  zpět na Byliny Slunce