Logo Magica

Proskurník

Prvek: voda

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Latinský název:  Althaea officinalis

Signatura: Měsíc, Venuše

Hlavní složky: slizovité látky, asparagin, lecitin, fytosterin, sacharidy, škrob, pektin, třísloviny, lipid, silice, vitamin C

Polarita: ženská

Božstva: Afrodíta, Venuše

Kuchyňské použití:

Jiné názvy: Ibiš, ajbiš, ibišek, slézová růže, římský sléz

Pěstování: Proskurník roste na vlhkých slaných půdách, na pasekách, při okrajích řek a houštin, na okraji bažin apod. Upřednostňuje půdy, které jsou bohaté na živiny, vlhké, těžké a zřídka i písčité. Pěstuje se i jako okrasná rostlina.

Sběr: Kořeny se vykopávají v říjnu a v listopadu, mohou se ale sklízet i časně na jaře, obsah slizu je však nižší. Sklízejí se kořeny dvou nebo tříletých rostlin, přičemž se horní část oddenku s pupeny odřezává a používá k vegetativnímu množení v příštím roce. Nasucho se očistí kartáčem (vodou se slizy vylouhují!), případně se silnější kořeny podélně rozkrojí a rychle se suší při teplotě do 50 °C buď ve slabých vrstvách na lískách nebo navlečené na provázku. Při sušení vyšší teplotou žloutnou. Správně usušené kořeny jsou na lomu bělavé, mají charakteristický pach a nasládle slizovitou chuť. Listy se postupně sklízejí před rozkvětem 3 až 4 krát během vegetačního období, od května do července, vždy pouze za suchého počasí. Suší se nejlépe v sušárně při teplotě do 50 °C. Droga je mdle slizovité chuti a nemá obsahovat ztmavlé listy a jiné části matečné rostliny.  Dnes se sbírají listy a kořeny výhradně z pěstovaných rostlin.

Doporučené kombinace: Společně s proskurníkem se v těchto směsích vyskytuje divizna, sléz, podběl, černý bez, jitrocel či lékořice.

Lékařské použití: Slizovité látky obsažené v droze mají změkčující a protizánětlivý účinek (droga se s úspěchem používá hlavně v dětském lékařství). Používá se při zánětu žaludku, hyperaciditě, žaludečních vředech, kolikách, průjmech, při zánětech ledvin a močového měchýře. Slizovité látky chrání kůži a sliznice před působením škodlivých činitelů. Kromě toho kořeny účinkují i expektoračně při zánětech dýchacích cest – laryngitidě, angíně, akutní a chronické bronchitidě a černém kašli.  Také je součástí řady sirupů k léčbě kašle. Slizy a další látky ulehčují odkašlávání a chrání sliznice. Slizy vytvářejí na zanícené sliznici ochrannou vrstvu a mírní dráždění sliznice. Používá se při katarech horních cest dýchacích, kašli či při onemocněních průdušek. Také je vhodný při  při průjmu, zejména při těžkých průjmech u dětí. Zevně se používají ve formě záparu na obklady při zánětech oční sliznice.  Zevně se proskurník může použít jako kloktadlo při zánětech mandlí a ústní dutiny. Příznivě působí také na nehojící se rány, poleptání a popálení.

Emocionální použití:

Magické a rituální použití: Semena se přidává do kadidel vymítání, ochranyí. Spojena se zásvětím. Ovšem také se přidával do kadidel v době zásnub. Semena se také používala v tantrické magii nebo přidávala do masti Velkého rituálu. O svátku Lughnasa býval proskurník součástí rituálního pokrmu. 

Zdroj: Kniha Světla Kultu Bohyně, Magické rostliny/Lavender

         

Recepty

Macerát na zánět střeva

Sliz se nejlépe získá macerací ve studené vodě, v níž se dobře rozpouští (luhuje se 6 až 8 hodin). Berou se obvykle 2 čajové lžičky na sklenici vody, macerát se lehce přihřívá. Při zánětu střev se připraví odvar z 20 g drog na ½ l studené vody, která se přivede k varu a nechá se 10 minut vyluhovat.

J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Mast Velkého rituálu

4 díly čerstvých listů proskurníku, 2 díly rostlinného oleje, Několik kapek anýzového nebo hřebíčkového oleje, 1 díl semen proskurníku, 1 díl včelího vosku, Semena a listy mírně povařte 20 minut v rostlinném oleji. Sceďte do hrnce a rozpusťte v oleji vosk. Odstavte z ohně a nalijte do sklenic míchejte tak dlouho, doku nezačne tekutina tuhnout. Přidejte několik kapek hřebíčkového/anýzového oleje.

          

  zpět na Byliny Měsíce