Logo Magica

Podběl lékařský

Prvek: Voda

Funkce: vylučovací

Vlastnosti: pročišťující

Latinský název:   Tussilago farfara L.

Signatura:  Venuše

Hlavní složky:  Flavonoidy, xantofyl, silice, sliz, hořčiny, třísloviny, hořčiny, třísloviny, kyselina gallová, kyselina mléčná, kyselina jablečná, kyselina vinná, kyselina kávová, inulin, cholin, cukry, minerální látky, zinek, draslík, pyrolizidinové alkaloidy, tussilagin, senecionin, senkirkin.

Polarita: Ženská

Živel: Voda

Božstva: Venuše

Kombinace s ostatními bylinami: Mochna stříbrná, heřmánek římský, kopretina řimbaba, měsíček lnice, řepík, tymián.

Kuchyňské použití: Z květů se připravuje víno. Zralé listy lze usušit, spálit a popel použít jako náhražku soli.

Jiné názvy: lepušice, babuška, vítězná bylina, celník, devaterník, koňské kopyto, zaječí lupen, líčko panny Marie, lopušice, májík, mateří líčko, Kristovo oko, podbílek, podhoráz, podkova, svalník, úbytník, devětsilek

Používal se již ve starém Řecku a Římě, a to v jeho nejběžnější indikaci - na plicní problémy a kašel. Plinius doporučoval kouřit podbělový list jako náhražku tabáku při astmatických potížích, onemocnění průdušek, zahlenění, kataru a kašli. Vyobrazení podbělu bývalo často zavěšeno nad vchodem bylinkářských krámků, býval znamením apatykářů.

Pěstování:  Podběl je vytrvalá bylina s dlouhými a dužnatými plazivými oddenky, ze kterých vyrůstají pupeny dvojího typu. Z květních pupenů vyrůstají časně zjara (březen-duben) přímé šupinaté stonky, zakončené úborem zlatožlutých květů. Květní lůžko je hladké a terčovité. Při nepříznivém počasí na na noc se úbory zavírají. Plod je válcovitá nažka s chmýrem. Teprve po odkvětu vyrážejí z listových pupenů na oddenku dlouze řapíkaté listy, vytvářející řídkou listovou růžici. Listy mají dlouhé, často fialové řapíky. Čepel je srdčitá, dlanitě laločnatá, na okrajích mělce zubatá. Má až 20 cm v průměru, na líci je zelená a hladká, na rubu hustě plstnatá – až bílá. Podběl je velmi hojný od nížin do hor jako plevel, zejména na hlinitých půdách, na navážkách, rumištích, železničních náspech, pastvinách, v příkopech, lomech apod., obzvláště tam, kde je v půdě dostatek vápníku a vlhkosti. Jeho rozmnožovací schopnosti jsou úžasné - semena začínají klíčit několik hodin poté, co se dostala do půdy a z každého kousku kořene vyroste samostatná rostlinka. Chceme-li pěstovat, vyséváme semena v létě do vlhké půdy nebo na podzim dělíme rostliny či v zimě použijeme kořenové řízky. Sázíme na místa vystavená po většinu dne slunci.


Sběr: Drogou je květ - Flos farfarae a list - Folium farfarae. Květní úbory se sbírají časně na jaře na počátku rozkvětu, nejlépe mezi 14. a 16. hodinou, otrháváním nebo pomocí hřebene. Překvetlé úbory se musí odstranit. Od konce května až do konce června se sbírají zdravé, rzí nenapadené listy, a to nejlépe bez řapíků, které špatně schnou. List má nejvíce účinných látek do 9. hodiny ranní. Úbory i listy se suší ve stínu na suchém a dobře větraném místě. Při umělém sušení nemá teplota přestoupit 40°C. Po usušení má květní droga přirozeně žlutou barvu a slizovitě nahořklou chuť. Listy chutnají poněkud trpce. Květní drogu nelze skladovat.

Lékařské použití: indikační skupina jitrocele - Mucilaginosum, expektorans, antiflogistikum, antikonvulzivum, dermatologikum, antidiabetikum, vulnearium, antirevmatikum, venofarmakum. Sušené květy mají účinek především protikřečový. Listy používáme na sliznice dýchacích cest, pomáhá při astma, tlumí kašel, podporuje vykašlávání, zánět nosohltanu, zahlenění, zápal plic, chrapot. Podběl je pomocné léčivo při cukrovce, zinek zvyšuje využití inzulínu. Zevně se podběl používá na ekzémy. Kloktadlo při zánětech dutiny ústní, hrdla a nosních dutin. Čaj a obklady proti revmatismu, dně a na bolesti kloubů obecně. Kašovitý obklad pokládejte na křečové žíly. Zevně čerstvou šťávu potírejte rány a spáleniny. Klyzma při zánětech tlustého střeva, vředové chorobě tlustého střeva, Cronhově chorobě.

POZOR: Nedoporučuje se k dlouhodobému užívání vzhledem k obsahu byť minimálního množství pyridoxinových alkaloidů. Nepřekračujeme doporučené dávky. Pro vnitřní aplikaci nepoužíváme čerstvé, sušením se obsah toxických alkaloidů snižuje. Ve směsích, kde podíl podbělu nepřesahuje 15%, není omezení.

Sušené listy podbělu se používaly jako fajfkový tabák. Jejich kouření pomáhá při záduše, těžkostech s dechem a při bolestech zubů.;


Emocionální použití: Podběl ovlivňuje oblast solar plexu a vzhledem k jeho pročišťovacím vlastnostem se používá k odstraňování hlenů a nečistot z plic. Podobný účinek má i v oblasti emocionální. Závist zabraňuje pronikání světla do duše, sluneční paprsky se ztrácejí v temnotách a mysl upadá do hlubin ponurosti. Emoce jako závist a žárlivost, jež nemohou být vyjádřeny hlasem, zůstávají uvězněny v plicích a vydrží-li tam po mnoho let, mohou vyvolat závažná onemocnění. Tělo je sžíráno zevnitř. Podběl je lék pro pohublé lidi s černými vlasy a tmavou pletí. Pro ty, kteří jsou zahořklí. Zároveň je vhodný i pro lidi, kteří popírají realitu, bojí se přiznat její horší stránku, její stíny. Připravte si čaj z podbělu a pijte jej na konci každého dne po dobu jednoho lunárního měsíce (od úplňku do úplňku. Je-li zapotřebí, opakujte proceduru každý druhý měsíc.

Magické a rituální použití:   Podběl může být využit pro zlepšení jasnovidectví, a to ve formě čaje nebo kadidla a vína. Má soustřeďující a zjitřující vlastnosti, takže umožňuje lepší zachycení předávaných poselství a využívání vlastní intuice. Používá se také pro přičarování lásky a znovunastolení míru. Na svátek Ostara pijte podbělové víno jako rituální nápoj.

          

Recepty

Příprava

Nálev: 2 KL drogy spaříme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Použití: 3 x denně šálek.

Odvar: 1 KL květové drogy a 1 KL listové drogy zalijeme 1/4 l vody, necháme přejít varem, vyluhujeme 15 minut. Použití: 1-2 x denně, po doušcích, zevně na omývání při ekzému, jako kloktadlo.

Inhalace: 1 vrchovatou PL směsi listů a květů vhodíme do vroucí vody. Použití: pod ručníkem vdechujeme páry, několikrát denně při dýchacích problémech.

Kašovitý obklad: Čerstvé listy podbělu zbavíme řapíků, opereme ve studené vodě, trochu natlučeme a ve dvou vrstvách jimi obložíme bolestivý kloub. Listy přikládáme vždy vrchní zelenou stranou, přitáhneme obinadlem a obalíme vlněným šátkem, nejlépe flanelem. Použití: na bolavé klouby při dně, revmatismu, otocích přikládáme na 1 hodinu, můžeme opakovat několikrát denně, vždy s čerstvými listy. Při zánětech všeho druhu, zánětu žil přikládáme na noc. Přiložený obklad také urychluje zrání vředů a dokázal vyléčit i zhnisanou nohu, poraněnou rezavým hřebíkem.

Šťáva z podbělu: Z mladých lístků podbělu na jaře připravíme v odšťavovači nebo v lisu na ovoce čerstvou šťávu. Ředíme ji vodou v poměru 1:1, poté asi 2 minuty vaříme. Použití: Jako jarní očistná kůra, nebo zevně na léčení různých ran, jizev a boláků. Při rýmě můžeme šťávu kapat do nosu.

Podbělový med:

Podběl květ 250g,  1 litr vody, citrón i s kůrou 1ks, cukr 1kg.

Čerstvé květy podbělu s nakrájeným citrónem na plátky necháme přejít varem, po vychladnutí tekutinu přecedíme, přidáme cukr a vaříme do okamžiku, než směs medově zhoustne. Použití: Výborný a chutný prostředek pro odkašlávání.

Zdroj: Jiří Cingroš: Sám sobě doktorem

Čaj „trojí zlato"

Podběl list 2 díly, Divizna květ 1 díl, Petrklíč květ 1 díl.

2 kávové lžičky spaříme 1/4 litrem horké vody, necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Pijeme 1-2 šálky denně. Použití: Jako prsní čaj, usnadňuje rozpouštění hlenů.

Zdroj: Ida Rystonová: Byliny a jejich lidové názvy

Čaj proti kašli a chrapotu

Podběl list 30g, Mateřídouška nať 30g, Heřmánek květ 20g, Anýz plod 10g, Tymián plod 10g.

2 kávové lžičky směsi zalijeme 0,25l vroucí vody, přikryté necháme 15 minut vyluhovat. Použití: Pijeme po částech 2 šálky denně.

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Podbělka

Podběl list 1 díl, Pampeliška 1 díl, Černý bez květ 1 díl, Lopuch kořen 1 díl.

Směsí naplníme sklenici o objemu 1 l a zalijeme 50% lihem nebo žitnou. Necháme louhovat 14 dní. Použití: Pro lepší srůstání stařeckých kostí a na ošetřování proleženin u starých lidí.

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Čaj proti chronickému zánětu průdušek

Podběl list 10 g, Mateřídouška nať 10 g, Proskurník list 10 g, Bedrník plod 10 g.

Nálev: polévková lžíce směsi na 200 ml vody. Použití: pijí se 3 až 4 šálky denně

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Podbělový tabák listový

Směs: 1 díl rumu, 3 díly vody, 1 díl medu.

Listy podbělu zvolna usušené na teplém stinném místě! Odstraňte střední žebro listů a vložte do nádoby; každou vrstvu lehce pokropte připravenou směsí. Pevně je napěchujte a navrch dejte závaží. Nechte dva dny, slisované listy vyndejte a nařežte na kousky.

Magické rostliny/ S. Lavender a A. Franklin - str. 282

Podbělové víno

1l žlutých částí květů, 2l  vody, 10 dkg nasekaných hrozinek, 10 dkg nasekaných sušených brusinek, šťáva a kůra ze 1 pomeranče, šťáva kůra ze 1 limetky, 150 ml  čaje černého.

Zalijte květy vroucí vodou a ponechte tři dny stát, 2x  denně zamíchejte. Po třech dnech sceďte a nalijte do fermentační nádoby. Přidejte pomeranče, citrony nakrájené na kolečka, čaj, cukr, hrozinky, brusinky a kvasinky. Nechte týden stát na teplém místě a potom sceďte do demižonu, zajistěte vzduchovým uzávěrem a fermentujte. Po skončení fermentace stočte do čistého demižonu a nechte víno vyčeřit. Je-li již víno čisté, stočte do láhví.

Magické rostliny/ S. Lavender a A. Franklin - str. 282

Podbělový sirup za studena

Za suchého jarního dne natrháme podbělové květy. Na dno čistých zavařovacích skleniček nasypeme střídavě vrstvu krystalového cukru a vrstvu podbělových květů. Vrstvy střídáme dokud nenaplníme sklenici. Cukru a květy ve stejném poměru. Poslední vrstvou je cukr. Sklenice zavíčkujeme a necháme stát. Po dobu jednoho týdne denně kontrolujeme jsou-li květy pod cukrem a nevykukují,  občas mírně přitlačíme, aby se cukr rozpustil rychleji. Poté med přecedíme a uchováme na cca 6 týdnů v chladu a temnui. Kontrolujeme zda sirup nekvasí.

Kniha Světla Bohyně

Podbělový sirup za studena

100 g podbělových květů, 500 ml vody, 1 citrón a limetka, 0,5 kg cukru

Podbělové květy přelijeme vroucí vodou.  Pod pokličkou ponecháme do druhého dne odstát. Přecedíme  přes čisté plátno, ve kterém květy vymačkáme. Do odvaru přidáme šťávu z citrónu a limetky, zasypeme cukrem a na mírném plameni mícháme do zhoustnutí. Horké nalijeme do čistých malých zavařovaček či skleniček od přesnídávek a uzavřeme.

Kniha Světla Bohyně

  zpět na Byliny Venuše