Logo Magica

Oman

Prvek: Země, vzduch

Funkce: zadržovací

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Inula Hellenium

Signatura: Merkur

Hlavní složky:  silice, hořčiny, triterpeny, slizy, inulin

Polarita:  mužská

Božstva: Elves, Helena Trójská

Jiné názvy:  alant, ománek, voman

Název je odvozen od údajně nekrásnější dívky Starého Řecka Heleny. V Dánsku se jí říká Elfi šťovík. Oman je zmiňován již ve středověkých herbářích.

Kombinace s ostatními bylinami:

Kuchyňské použití: k povzbuzení chuti k jídlu, neutralizace škodlivých účinků při příliš vydatné stravě (kandované kořeny v podobě plochých růžových cukrovinek. V Alžbětinské době se tvořilo cukroví podobné marcipánu.

Pěstování: Tato vysoká odolná trvalka se pěstuje ve vlhké půdě. Dorůstá 2 m. Množí se dělením kořenů.

Sběr:  listopad až březen kořen (ve druhém roce - pokud možno čerstvý).

Lékařské použití: Odvar z kořene -  Lze využít při akutních astmatech, černém kašli, bronchitidě, chronických katarech (hlenovitá onemocnění protichůdná těm, jež jsou zapříčiněná Měsícem a Venuší). Zahřívá a upevňuje plicní tkáně, usnadňuje vykašlávání, omezuje vznik zánětů a přispívá k likvidaci infekci. Zvyšuje potivost, je účinný proti kašli, který se dostavuje v průběhu noci anebo při poloze vleže. odvar z kořene k vnějšímu užití- ošetření akné, svědění kůže, opary, malé řezné ranky. Z listů se připravuje mast na revmatické potíže.

POZOR :
Bylina horká a vysušující - může přivolat horečnaté stavy, zvracení. Užívejte velmi zřídka a v malých dávkách u cholerických a sangvinických typů povah. 

Emocionální použití: Působí v oblastí čelní čakry a tak zvaného "Vyššího myšlení". Je vhodný zejména pro intelektuály. Zejména pro ty, kteří ve své mysli opomíjejí své fyzické tělo. Tito jedinci bývají pohublí, kostnatí, nezdravě vyhlížející, často citově zatuhlí. Oman pomůže těmto lidem odstranit citovou zablokovanost. naučí jedince uvolnit se a více důvěřovat vlastním pocitům. Podle potřeby užívejte 5 kapek tinktury denně. Chceme-li vědomě ovládat sílu své představivosti, je lépe použít spirituální vůli než emocionální, která vychází z oblasti solárního plexu. Energie čelní čakry je neutrální, nemá citové zabarvení. Léčivé látky v kořenu této bylinky regulují nepravidelný menstruační cyklus a tlumí potíže během menopauzy.

Magické a rituální použití: Čelní čakra je spojována s jasnozřivostí, schopností vidět čistě, schopnosti rozvíjet nadsmyslové vnímání.  Bylina Letního Slunovratu - nálev z omanu jako nápoj před rituálem. O svátku Coamhain se oman přidává do kadidla i nápojů. slouží jako výzdoba oltáře a obřadního místa, vhazuje se do ohně jako úlitba bohům. Využití rostlinných sil : láska, ochrana, duševní síla.  Spojení s transpersonální vůlí. Bylina čarodějů, vnáší při kouzlech pravdu do jejich světla. 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

 

Recepty

Omanové víno

V jednom litru červeného vína macerujeme za občasného protřepání 75 g kořene omanu. Po deseti dnech přecedíme a dochutíme medem. K podpoře chuti, žaludeční tonikum, lék proti kašli. Dávkování : dvě sklenice vínové denně.

 

Omanový likér

Nakrájený kořen se delší dobu vaří ve vodě a pak se přidá cukr v poměru 1:1. Svaří se do husté tekutiny, nechá se vychladnout a potom se přidá destilát v takovém poměru, aby hotový likér obsahoval 20% alkoholu.
 

Utišující čaj proti bronchitidě

Smíchejte stejné množství omanového kořene, tymiánu, kopřivy a plicníku lékařského. Jednu čajovou lžičku přelijte do poloviny šálku vroucí vodou a nechejte odstát. Užívejte 2x až 3x denně..
 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

      

  zpět na Byliny Merkuru