Logo Magica

Měsíček

Prvek: oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Calendula officinalis L. 

Hlavní složky: hořčiny, saponiny, steroly, slizy, klejopryskyřice

Polarita: Mužská

Božstva: Xochiquetzal 

Kuchyňské použití: Od dob starověkého Říma se její čerstvé nebo sušené okvětní plátky používaly jako náhražka šafránu. Okvětní lístky do polévek, rýžových a sýrových pokrmů. V 16. století se také používala nať na vykuřování a šťáva z rostliny při bolení zubů. V 17. století byl měsíček považován za nejvhodnější bylinu na léčení moru. Ve středověku se sušenými jazykovitými květy měsíčku falšovalo jedno z nejdražších druhů koření - šafrán. U nás se měsíček začal objevovat ve 12. století.

Jiné názvy: kalendule, krusíček, nehtík, pampalík, pazourek, sluníčko, umrlčí karafiát, pampalík

Pěstování: Slunná stanoviště s půdami střed., humózními, s dostatkem vápníku. Bohatá a lehká půda. Snadno se sám vysemeňuje. Vysévá se na podzim či na jaře. Semena se nezahrnují - potřebují ke klíčení světlo. Jednou vysetá zůstává věrná zahradě samovýsevem, s léty ztrácí na velikosti květu, barvy a plnosti, v suchém roce bývá napadán houbovitými chorobami - výšku byliny zkrátit na velikost dlaně - vyrazí zdravé výhonky.

Sběr: Sbírají se květy, nejlépe v poledních hodinách. Suší se rychle ve stínu. Uchovávat v temnu v uzavřených nádobách. Aromaterapie - extrakcí okvětních lístků oranžově kvetoucí formy se získává silice.

Doporučené kombinace: růže, geránium, levandule, bergamot, citron, majoránka, nerol, ylang-ylang, rozmarýn.

Lékařské použití: Vhodný proti jakýmkoliv jedům v těle (toxické či infekční působení, silně močopudní - odvádí z těla přebytečnou vodu a zvyšuje tvorbu moči. Dezinfekční prostředek na močové cesty. Povzbuzuje energii a celkovou vitalitu - dlouhé nemoci , deprese. Působí proti obavám flegmatiků, proti depresím melancholiků. Jalovec stimuluje mentální pochody. Je možné, že zlepšuje zrak tím, že posiluje nervová vlákna oka. Pročišťuje krev - artritida, revmatismus, prochlazení. Jalovčinky pomohou i při léčbě kožních nemocí (lupénka, ekzémy). S oblibou užíván v aromaterapii.

Emocionální použití: Působí na solární plexus a krční čakru. Doporučuje se lidem váhavým a nesmělým, bojácným nebo opatrným.Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu.

Magické a rituální použití: Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty, ochrany, věštecké sny, duchovní síly. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy, vyvolává prorocké sny - zvlášť účinné při hledání zloděje. Vykuřování při obřadech. Nechybí na svátcích Slunovratu - květy jako příměs do kadidel. Posvátná roslina druidů. Měsíčková voda se dělá z květů. Když si jí potřete víčka, pomůže vám spatřit nadpřirozené bytosti. Květy, které přidáte do podušky nebo polštářku , přivolají jasnovidecké sny.

 

Recepty

Měsíčková mast

1/4 kg sádla, 1,5 l měsíčkové šťávy z listů. Pečlivě smíchejte šťávu a sádlo, uložte ve skleněných nádobkách na chladném místě.

  zpět na Byliny Slunce