Logo Magica

Meduňka

Prvek: vzduch

Funkce: trávení

Vlastnosti: zvlhčující, hřejivé

Signatura:  Jupiter

Latinský název:   Melissa officinalis

Hlavní složky: třísloviny, hořčiny, slizovité látky, kyselinu kávovou, enzymy, silice, která obsahuje citral, citronelal, linalol.

Polarita:

Božstva:

Kuchyňské použití:

Jiné názvy: Melisa, včelanka, včelník, matečník, marulka, planá máta, lemonika

Pěstování: Meduňka je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, rozvětvenou lodyhou vysokou do 1 metru a s vejčitými, vstřícnými, tmavě zelenými listy s charakteristickou citronovou vůní. Spodní listy jsou velké s dlouhým, ochlupeným řapíkem, horní jsou protáhnuté, vroubkovaně pilovité s krátkým řapíkem. Květy jsou drobné, bílé, nažloutlé nebo růžové a nacházejí se po šesti v přeslenech v paždí listenů. Květ má pětičetnou korunu, krátce trubkovitý kalich a čtyři tyčinky. Plod je suchý, pukající, se čtyřmi semeny. Kvete od června do srpna. Meduňka pochází z východního Středozemí, ale od pradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina i ve střední Evropě a v teplejších oblastech i zplaňuje. Nejlépe se jí daří v dobře obdělávaných, hluboko výživných půdách. Na nechráněných místech snadno vymrzá. Vyžaduje slunnou polohu a dává přednost sušším stanovištím. Vytváří velké množství nektaru, takže je velice oblíbená u včelařů.

Sběr: Listy sbíráme krátce před rozkvětem (červen). Celou nadzemní část nejdříve posečeme a poté sbíráme listy. Při ukládání by se neměly pomačkat, protože potom při sušení tmavnou. Pokud meduňka rozkvete, listy už nesbíráme, protože již ztratily charakteristickou vůni a léčivé vlastnosti. Listy sušíme na vzdušném, stinném místě nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušené listy jsou na líci zelené, na rubu slabě zelené, s typickou slabou nahořklou chutí, při rozmělnění mají citronovou vůni. Drogu uskladňujeme na suchém, vzdušném a stinném místě.

Lékařské použití: Blahodárně působí na trávicí systém, uklidňuje a utišuje bolesti, způsobené nadýmáním či křečemi, staví průjmy, vyvolané úzkostí a napětím a zprůchodňuje střeva v případech zácpy zapříčiněné depresemi a tísní. Ve formě teplého čaje působí na pálení žáhy, napomáhá asimilaci potravy, zejména tučných jídel, takže může být používána jako preventivní prostředek proti nadýmání či pocitům těžkosti. Je výborným lékem na nechutenství - uvolňuje napětí v zažívacím ústrojí. V případech dvanácterníkových či žaludečních křečí lze požívat meduňku společně s měsíčkem či kostivalem. Meduňka je vhodná na mírné bolesti hlavy způsobené zažívacími potížemi. Tato bylina zlepšuje cirkulaci krve a podporuje činnost srdce - léčba nízkého a vysokého tlaku. Napomáhá odstraňovat závratě, hučení v uších, v těhotenství též bolesti hlavy a ranní únavu. Bývá používána jako uklidňující prostředek při astmatu, těžkém kašli a bronchitických katarech. Zvyšuje potivost - snížení horečky, léčba nachlazení, rýmy či jiných lehčích onemocněních nosohltanu. Bere-li se meduňka pravidelně, může odstranit nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti a protože působí jako mírný stimulátor dělohy, lze ji použít k utišení porodních bolestí. Koupele ze silného odvaru meduňky mohou vyvolat krvácení při opožděné periodě. Meduňka je cennou bylinou i v období přechodu - napomáhá utišit návaly, deprese, pocity úzkosti a bušení srdce. Pomačkané listy meduňky, vařené v troše vinného oleje - léčení nežitů.

Emocionální použití: Meduňka působí v oblasti srdeční čakry, snoubí a osvěžuje srdce. Výborný prostředek proti depresím, netečnosti, negativním postojům, odvádí z mysli všechny problémy a špatné myšlenky, jež mají původ v melancholii, napomáhá rozveselení, odstraňuje pocity zoufalství a vnáší do života jedince světlo. Příznivě ovlivňuje paměť a schopnost koncentrace. Navozuje pocit bezpečí. Bylina je vhodná pro Ty , kteří potřebují být milováni, ale neumějí přijímat. Pomáhá zejména notorickým škarohlídům,lidem, kteří se cítí být poraženi, nemohou nalézt smysl života, nemají žádný cíl. Tato bylina má i vedlejší účinky v oblasti sexuální a je vhodná zejména pro ženy, které utrpěly samovolným potratem, byly sexuálně zneužity či prodělali gynekologickou operaci. Napomáhá obnovit pocit ženskosti, nalézt vnitřní integritu a celistvost.

Magické a rituální použití: Rituál očisty (pouze pro ženy po prožití sexuálního traumatu) . Všeobecně blahodárná povzbuzující rostlina. Nálev z listů se přidává do koupele. Čaj snižuje teplotu, uvolňuje napětí, poskytuje úlevu při bolestech hlavy. Uklidňuje při stresu a depresi, včetně poruch trávení způsobených těmito psychickými stavy. Studentům se doporučuje pro bystřejší chápání a lepší paměť.

Kniha Světla Kultu Bohyně

Recepty

  zpět na Byliny Jupitera