Logo Magica

Lípa

Prvek: vzduch

Funkce: trávení

Vlastnosti: zvlhčující, hřejivé

Signatura:  Jupiter

Latinský název:    Tilia cordata a Tilia platyphyllos

Hlavní složky: Lipový květ obsahuje éterický olej (0,04-0,1 %), kterého hlavní složkou je farnesol, slizovité látky (v listenu), třísloviny, flavonoidy, tilirozid (s potopudným účinkem), saponiny, sacharidy, vitamin C aj.

Polarita:

Božstva:

Lípa je významný medonosný strom, který poskytuje velké množství nektaru pro včelí pastvu. Má měkké bílé a trvanlivé dřevo používané odedávna v řezbářství a truhlářství. Lipové lýko se používalo na pletení rohoží a nádob. Je vysazována hojně mimo les jako okrasný strom v alejích, na návsích a náměstích, u kostelů, v zahradách a parcích.

Lípa má pro český národ i jiný důležitý význam. V dobách národního obrození byla symbolem slovanské vzájemnosti a stala se českým národním stromem. Ratolesti lípy tak nese státní pečeť a je také součástí symbologie na prezidentské standartě. Lípa byla symbolem Slovanů (náš národní strom). Už za dávných časů, jakmile se dva znesvářené rody či sousedé udobřili, zasadili na hranici svých území lípu, aby hlídala a chránila jejich mír a pokoj.

Jiné názvy:

Pěstování: Lípy jsou stromy vysoké 20-30 metrů s košatou korunou. Listy jsou střídavé, na dlouhých stopkách, nepravidelně srdcovité, na okraji jemně zubaté až pilovité. Listy lípy malolisté jsou na líci tmavě zelené a na rubu namodrale zelené se žlutočervenými chloupky. Listy lípy velkolisté mají na rubu bělavé chloupky. Květy jsou uspořádané do vidlic. Jejich stopka je asi do poloviny srostlá s velkým kožovitým, lysým podpůrným listenem žlutozelené barvy. Květní vidlice malolisté lípy se skládají obvykle z 5-7 květů a velkolisté lípy z 2-6 květů. Květy malolisté lípy jsou nažloutle bílé a velkolisté světle žluté. Kalich obou druhů je pětipočetný, koruna není srostlá. Plod je tvrdá nažka, klíčící až druhým rokem a rozšiřovaná větrem s celým plodenstvím. Lípa malolistá kvete v červnu a červenci před lípou velkolistou. Oba druhy se běžně kříží, takže jednoznačné určení druhu je často nemožné, zejména v novějších výsadbách. Důležité ovšem je odlišit tyto křížence, někdy hromadně označované jako lípa evropská nebo obecná, od jiných, dnes velice často vysazovaných druhů. Lípy rostou v přírodě na mírně vlhkých půdách, ve smíšených listnatých lesích, mohou růst i kolem cest anebo na kamenitých stráních jako křovinné porosty. Lípy se mohou vysazovat i jako parkové stromy, případně do alejí. Lipové květy jsou surovinou při výrobě kosmetiky a užívají se k aromatizování cukroví a likérů.

Sběr: Lipové květy sbíráme s listenem nebo bez v době květu (červen-červenec). Nejdřív kvete lípa malolistá. Při sběru je třeba dávat pozor, aby se květy nepomačkaly a neposlepovaly, protože se mohou zapařit a při sušení pak ztmavnout. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Droga je vysušená, když se při ohnutí lámou květní stopky. Po vysušení se droga musí chránit před přímým slunečním světlem, v opačném případě zbělá. Suché květy jsou světle žluté se žlutozeleným listenem, příjemně voní a mají sladce hořkou chuť. Droga se uskladňuje na stinném, vzdušném a suchém místě a může mít vlhkost maximálně 13 %. Nesmí obsahovat příměsi jiných druhů lip, které poznáme podle ochlupených listenů a výrazněji zbarvených nitek tyčinek.
Doporučené kombinace:

Lékařské použití: Hlavní účinek lipového květu je potopudný, snižuje teplotu a diureticky účinkuje při chřipce, bronchitidě, angíně, zápalu plic, zánětech ledvin a močového měchýře, uretritidě. Předepisuje se i jako protizánětlivý prostředek při zánětech dýchacích cest, funkčních onemocněních žaludku, žlučníků a střev. Zjištěný je i utišující a spazmolytický účinek. V lidovém léčitelství se používá na koupele při neurózách a na kloktání krku a ústní dutiny. Jako léčivka je lípa oblíbená a vyhledávaná od pradávna. Pomáhá při žaludeční a střevní kolice. Podporuje tvorbu žluče a žaludečních šťáv. Studený lipový čaj tiší bolesti hlavy, má uklidňující účinky a působí proti nespavosti.


Emocionální použití: čaj se užívá při emocionální uzavřenosti

Magické a rituální použití: Mezi magicky založenými jedinci se ví, že zvláštní magickou sílu má dvanáct lip vysazených do kruhu. V jeho středu i méně vnímavý člověk může pocítit zvláštní kouzlo, jakoby otevírání se něčemu nádhernému, laskavému i tajemnému zároveň.


Kniha Světla Kultu Bohyně

Recepty

  zpět na Byliny Jupitera