Logo Magica

Libeček

Signatura: Slunce

Živel: oheň

Latinský název:   Levisticum officinale

Hlavní složky: silice s ftalidy, terpinolem, karvakrolem a dalšími složkami, a dále kumariny, pryskyřice, cukry aj, Libeček lékařský obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, furokumariny, vitamíny C, A, hořčiny, pryskyřici, cukry.

Polarita: Mužská

Božstva:

Doporučené kombinace: Může se používat i samostatně, ale vzhledem k nedobré chuti raději do směsí. V urologii rdesna, přeslička, máčka, jehlice. V oblasti trávicího traktu fenykl, puškvorec, pampeliška, kmín, benedikt, jablečník. Gynekologie kontryhel, řebříček. Nekombinuje se s jalovcem, obě drogy působí dráždivě na ledviny.

Kuchyňské použití:  Chuť  listů, je často přirovnávána k chuti maggi, proto se mu také někdy říká "rostlina maggi".  Čerstvé i sušené listy jsou skvělým kořením na dochucení polévek a omáček, do pomazánek, masových pokrmů, hodí se i do salátů. Oddenky libečku a jeho oloupaný čerstvý kořen se dají upravovat jako zelenina, nejlépe pokrájené a přidané do polévky. Plody - semena libečku mají o něco sladší chuť než listy. Používají se jak k dochucování jídla, tak na ochucení bylinných likérů, které tím získají kořenitou chuť. 

Jiné názvy: lobeček, lubeček, opich, vlstek, apich, vopych.

Pěstování: Nejrychleji vypěstujete libeček z darovaných kořenových puků. Rostlině rozdělení kořenů nevadí a nově zasazená část vytvoří v krátkém čase pěkný trs. Vymezte libečku dostatečný prostor, jde o mohutnou rostlinu, dorůstající. Semena lze vysévat ve dvou obdobích, buď brzy zjara (březen a duben), případně koncem léta v srpnu a září. V teplejších oblastech lze výsev posunout až do konce října. Semeno potřebuje asi třícentimetrovou hloubku, řádky by měly být šedesát centimetrů od sebe.  Kvete v červenci až srpnu. Libeček pomalu klíčí, takže mějte trpělivost. Jakmile rostliny dorostou asi deseti centimetrů, protrhají se na patnácticentimetrovou vzdálenost. V té době můžete mladý libeček vysadit na trvalé stanoviště, přebytečné sazeničky rozdejte. Pro jednu domácnost bohatě vystačí jedna rostlina. lze pěstovat i v místnosti.

Sběr:  Sbírají se nejen listy, ale i semena. Vůbec nejúčinnější jsou kořeny.  Ze zahrady ho pak budete mít k dispozici od časného jara až do prvních mrazíků, po nich se rostlina zatáhne do země.  Mladé listy bez středového vřetene sklízíme již prvním rokem, duté hlavní stonky před květem. Kořeny dvouletých nebo tříletých rostlin vykopané na podzim, očistí se, podélně rozříznou a suší ve stínu nebo umělým teplem do 35°C. Zralé nažky sbíráme na podzim po úplném dozrání.

Lékařské použití: Příznivý vliv na zažívání. Zlepšuje trávení a stimuluje produkci trávících šťáv. Nálev ze semen či oddenku se užívá při kolikách, nadýmání, nechutenství, nedostatečné činnosti žaludku a žlučníku, při pocitu plnosti po jídle atd. Odstraňuje z organismu nežádoucí zplodiny a toxiny. Pomáhá při revma, artróze a dně, čistí krev.  Čaj z libečku má výrazně močopudné a tím také čistící účinky.  Za tímto účelem můžeme použít všechny části rostliny, ale nejvýraznější účinek má v tomto případě kořen. Krátkým povařením sušeného kořene si připravíme čaj, který pijeme několikrát denně. Kořen se dá ale konzumovat za čerstva, stačí když ho oloupeme a vaříme jako zeleninu, např. v polévce. Detoxikační působení se může projevit i lehce zvýšením pocením po jeho konzumaci, kdy z těla odcházejí škodlivé látky. Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Koupel s přídavkem silného odvaru z kořene a listů  na kloubní potíže. Chladný nálev se užívá jako kloktadlo.

POZOR: Není vhodný pro dlouhodobé podávání. NEUŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ a PŘI LEDVINOVÝCH POTÍŽÍCH!!!  

Emocionální použití: Pro pocit čistoty fyzické i duševní. Olej z libečku zvyšuje osobní magnetismus a přitažlivost.

Magické a rituální použití: Libeček v očistné koupeli zachovává pocit fyzické i duševní očisty. Nálevem se očisťují rituální pomůcky a obřadní místnosti. Vložením sáčku s libečkem nebo přidáním odvaru z něj do koupele zvýšíte svou přitažlivost. Zejména je účinný před setkáním s novými lidmi. Silný odvar ze semen či listů v koupeli působí jako přírodní deodorant. Tuto lázeň lze použít také jako očistu před rituálem. Tarot: Svět.

Recepty

Libečkový prášek

Příprava: suchý kořen pomeleme a rozdrtíme na prášek, prosejeme na sítku. Použití:  3x denně na špičku kulatého nože.

Čaj na mírný katar močového měchýře z podchlazení

Libeček kořen 25g, Medvědice list 25g, Len semeno 25g, Bedrník kořen 25g .  1 až 2 šálky odvaru denně

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III  

Čaj  na lepší vyměšování

Libeček kořen 20g, Pýr kořen 20g, Jehlice kořen   20g, Smetanka kořen 20g, Lékořice kořen 20g. Polévková lžíce směsi na 200 ml vody, povařit 4 minuty, vyluhovat 10 minut. Užíváme 1 šálek ráno i večer.

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

  zpět na Byliny Slunce