Logo Magica

Levandule

Prvek: vzduch

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Lavandula angustifolia

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   silice, třísloviny, hořčiny

Polarita:  mužská

Božstva: Hekaté, Cernunnos, Kirké, Médea, Saturnus, Hadí Bohyně

Jiné názvy:  devandula, dulenka, spikanard, špikrnát

Lavatio - lat. umýt. Bylina je zasvěcena bohyním Hekaté, Médei a Kirké. Čarodějky nazývají levanduli Elfím listem. Je používána k zahánění zla. Symbol čistoty. Už odpradávna je levandule spojována s čistotou, umýváním, parfumerií a kosmetikou. Má uklidňující a harmonizující účinky na celý organismus, napomáhá sladkému spánku.  Je přísadou do koupele při zevní léčbě funkčních oběhových poruch a samozřejmě je hojně využívaná v kosmetice. Do skříní vkládáme pytlíky se sušenou levandulí k odpuzování molů. Sušená levandule k provonění prostorů, sáčky s levandulí vkládáme nejen do skříní, ale při nespavosti k postelím či pod polštář.

Kuchyňské použití: ovocné saláty, kandován

Pěstování: Pěstuje se v suché, odvodněné a kamenité půdě na slunném stanovišti. Dorůstá výšky 90 cm. Množí se na jaře stonkovými řízky.

Sběr: Sbírají se květy a to v období od června do srpna, těsně před rozkvětem. Listy dle potřeby.

Lékařské použití:  Tento malý polokeř pocházející z oblasti Středomoří obsahuje mnoho léčivých substancí, jako jsou silice, jemné třísloviny (zejména kyselina rozmarýnová s protizánětlivými a antivirovými účinky), kumariny a flavonoidy. Levanduli používáme při obtížích s usínáním, nervozitě a stavech neklidu. Stimulant trávicího ústrojí a bílých krvinek. Působí příznivě na činnost jater, posiluje žaludek a redukuje nadýmání a špatnou absorpci jídla. Snižuje vysoký krevní tlak, uklidňuje bušení srdce a tlumí návaly horka. Neužívat při potížích s nízkým tlakem. Působí dobře na osoby trpící katalepsií. Levandule je výborným antiseptikem vnějším i vnitřním. Odstraňuje z krve nečistoty, škodlivé látky a toxiny. Jako kloktadlo se doporučuje při zánětech mandlí, bolestech v krku. Jako ústní voda působí blahodárně na dásně, afty a tlumí bolesti zubů. Dále se této byliny využívá zejména na uklidnění nervového systému - nespavost, fyzická únava či ke zklidnění myšlenek, jež jsou příčinou nespavosti. Během dne působí jako stimulant. Je výborným lékem při léčbě migrény, jak záchvatů tak dlouhodobě přetrvávajících bolestí. Tuto bylinu lze rovněž využít při častém omdlévání a při potížích se závratí a nevolností při cestování (autem, letadlem atd.). Esenciální olej byl s úspěchem použit při léčbě některých druhů rakoviny kůže. Dalším významným využitím byliny je podpora léčby odvykání návykových potíží.

Nedoporučuje se vysazení předepsaných léků !!! Poradit s lékařem.

POZOR :  Diabetici závislí na inzulínu by neměli levanduli užívat !!!

Emocionální použití: Kouř levandule uspává a přináší úlevu. Levandule je bylinou solárního plexu, který se zabývá přijímáním zejména vnějších podnětů. Pokud se nekontroluje způsob přijímání, je člověk schopen přijmout všechny pocity, emoce a vibrace, které se mu nabízejí. Dokud se neusměrní jednání z oblasti srdečního a mozkového centra, je člověk ovládán touhami, neposuzuje věc objektivně a nezaujatě. Bylina napomáhá regulovat příjem podnětů, uzavření tohoto centra, jeho ochranu a absorbování pouze těch impulsů, jež jsou pro danou osobu prospěšné a užitečné. Žena lehce ovlivnitelná svým okolím, si uvědomuje, jak násilí a zloba a zášť narušují její vnitřní vyrovnanost.
 

Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil - láska, ochrana, spánek, štěstí, mír, cudnost, očista, dlouhověkost. Čarodějky házely květy levandule do svatojánských ohňů - dým podporuje vidění a inspiraci. Inhalování levandulové vůně vyvolává stavy transu a jasnozřivosti, rozvíjí představivost, je výborným prostředkem na posílení koncentrace mysli, chceme-li se soustředit na konkrétní úkol. Při rituálech lásky velmi mocně působí na muže. Vhodná před meditací.  Při letním Slunovratu se vhazuje do ohně. 
 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Klidný spánek:
Půl hodiny před uložením do postele pijte levandulový čaj či si vetřete kapku éterického oleje do spánků a nebo jím lehce pokapejte polštář.

Levandulová lázeň:
Přidejte pět kapek levandulového oleje do lázně a dýchejte její vůni. Představujte si, že pocity, kterých se chcete zbavit, z vás vyprchávají stejným způsobem jako pára z vaší koupele.

Léčba migrény:
Smíchejte stejné části rozmarýnu a levandule. ze směsi připravte čaj a pijte jej denně po dobu nejméně 14 dnů na dosažení rovnoměrné cirkulaci krve v mozku. K utlumení záchvatu migrény si připravte horkou koupel, nakapejte do ní 15 - 20 kapek levandulového oleje. Setrvejte v lázni- v klidu - 15 - 20 minut. Pak si lehněte do zastíněného pokoje. Po probuzení by měla bolest ustoupit.

Jarní levandulový rituál pro Médeiu
Médeia - kněžka bohyně Hekaté.  Levanduli sesbíranou během letních měsíců lze využít následujícího roku k přivítání jara. Nejvhodnější jsou ranní meditace, kdy svět je ještě pohroužen do ticha, všude panuje klid, nový den se teprve probouzí, stále je však zahalen rouškou nočního tajemství. Levandule je bylina vonící čerstvostí - představuje ideje, které se dosud nenarodily a zaklínadla jež je nutno vyslovit. Přivítejte jaro levandulovým ohněm, vodou s esencí této byliny omyjte posvátné místo a magické předměty.

Původní jarní rituál popsaný E. Brooke upraven v Knize Světla.


Levandulový křtící rituál
Viz Kniha Světla

 

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

  

  zpět na Byliny Merkuru