Logo Magica

Kozlík lékařský

Prvek: voda

Vlastnosti: hřejivé a zvlhčující

Latinský název:   Valeriana officinalis

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   éterické alkaloidy, silice, kyselina valeriánová

Polarita:  ženská

Jiné názvy:  baldrán, čertikus, dřevěnák, kozelec, odolen, paldran, valeriana

Valeriana - pochází z lat. = síla, zdraví. Součást lektvarů lásky. Bylina měla ochraňovat od blesků a uhranutí. Pachem kozlíku jsou přitahovány nejen krysy ale i kočky. Čarodějnice nazývaly tuto bylinu kočičí prackou. Američtí indiáni používali byliny k léčbě paralyzovaných končetin a epilepsie. Jako sedativa se používalo ve druhé sv. válce na nervové otřesy způsobené výbuchem bomb. Oleje se užívalo k léčení cholery. Culpeper doporučuje kořen při morových epidemiích.

Pěstování: Vysoká bylina roste v zamokřené půdě, ale jinak není náročná na kvalitu půdy. Kořeny se dobývají ve 2-3 roce na podzim. Dorůstá výšky 1,5 m. Kvetoucí stonky se odřezávají pro podporu oddenků

Sběr: Vlastníte-li doma kočku, pečlivě uschovejte zásoby této byliny !!! Sbírá se kořen a to v období od listopadu až do března

Lékařské použití:  Nejsilněji působící bylina na nervový systém. Velmi účinné sedativum, ale i hypnotikum, antismaspodikum. Tlumí bolesti a má lehce narkotické účinky. Lze jej využít při chronických i náhlých onemocněních, kdy je zapotřebí uklidnit celý organismus (chronická únava, nespavost, migréna, bušení srdce, křeče, závratě). Je vhodný pro ženy, které se snaží zbavit návykových prostředků (alkohol, drogy, barbituráty). Při opatrném dávkování může být dosaženo nezávislosti na návykovém preparátu. Lze využít při silných bolestech revmatismu, artritidy, ledvin, neuralgie či pásových oparů. Kozlíková tinktura rozpuštěná ve vlažné vodě tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku. Dále se jej užívá jako podpůrný prostředek k odstranění okamžité bolesti.

POZOR :
Vyšší dávky mohou způsobit bolesti hlavy, lehkomyslnost, halucinace, křeče, nervozitu. !!! Používat nejdéle tři dny a poté na tři dny vynechat.

 Emocionální použití: Napomáhá odstraňovat obavy, které blokují kreativitu a sebe-vyjadřování. Vhodné pro lidi zavalené strachem, naplněni hrůzou a jež mají sklony řešit problémy povzbuzujícími prostředky. Ženy často ztrácejí důvěru ve vlastní sílu a odvahu. Malé množství byliny uklidňuje emocionální stavy. Dodává odvahu a životní sílu, pomáhá nalézt rovnováhu mezi myslí a emocemi, vnáší mezi ně určitou harmonii. Přesouvá nahromaděnou energii ze solárního plexu do místa srdeční čakry, tedy do vyšší oduševnělejší oblasti. Tím, že napomáhá vyrovnávat světlé a stinné aspekty duše, může redukovat hrůzu, panující v podvědomí, jež se projevuje ve snech, v obavách z duchů apod. Dovoluje jedinci vidět reálně obraz sama sebe.  Máte-li pocit strachu z temnot a zlých sil či nepopsatelné tísně, připravte si odvar z kořene kozlíku či naplňte malý polštářek touto bylinou a vložte jej pod polštář.

Magické a rituální použití: Kozlík lékařský se užívá při práci s magickými zrcadly, při hledání vlastní minulosti, při věštění, očistě, ochraně a k rituálům lásky. Napomáhá čarodějkám ponořit se hlouběji a jít až za hranice obvyklých možností.
Rituál Hledání vlastní minulosti

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

 

Recepty

Směs na uklidnění dráždivého kašle
15 g kozlíku lékařského; 15 g rozinek; 15 g anýzu; 15 g lékořice. Byliny přelijte vodou a přiveďte k varu. Čaj je vhodný přisladit medem.

Lék na šok, menstruační bolest
5 - 7 kapek kozlíkové tinktury. Rozpusťte v šálku vlažné vody, tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku.

Lék na neuralgii
8 - 12 kapek kozlíkové tinktury; 100 g oleje lisovaného za studena. Řádně promíchejte.

Kirké
mocná čarodějnice, dcera boha Slunce Helleia a Persy. Rituál hledání vlastní minulosti. Viz Kniha Světla

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

             

  zpět na Byliny Merkuru