Logo Magica

Kopr vonný

Prvek: vzduch a oheň

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Povaha: Horká

Latinský název:   Anethum graveolens L.

Signatura: Merkur

Hlavní složky:   Silice, limonen, phellandrin, bílkoviny, aminy, organické kyseliny, flavonoidy, vitamín C, karoteny, železo, minerální látky, olej, provitamín A. Hlavní obsahovou látkou jsou silice, obsahující karvon limonen a phelandrin. Obsah silice v plodech je 2-4%, v nati pouze 0,5-1,5%

Polarita:  mužský

Božstva:  A

Přiřazení:  Tarot - Mírnost, svátek - Beltane a Comhain

Jiné názvy:  císařský kořen, koprek, šír

V antice se používal jako kořenitá zeleninová přísada do nejrůznějších jídel, polévek, masitých omáček, ba i do pečiva. Bylo to především pro vůni a také z důvěry, že kopr posiluje, a proto jej dostávali řemeslní atleti do všech jídel, jak sděluje Gargilius Martialis. Leč Plinius varuje před přílišným požíváním kopru, neboť prý zeslabuje zrak i potenci. Neupírá mu však léčivé účinky, jež byly prý velmi rozmanité. Dával se např. hysterickým ženám do koupelí a vyráběla se z něho pověstná mast „anethine" na vředy. V Evropě se pěstuje od 15. století.   Legendy a mýty: Byl známý jako jedna ze svatojánských bylinek

Pěstování: Pochází o Orientu - Íránu a Indie. U nás se pěstuje jako zelenina, ojediněle i zplaňuje.   Pěstování: Vysévá se v řádcích nebo na malé plochy na jaře a začátkem léta znovu na slunná, dobře odvodňovaná místa. Pěstujeme jej dost daleko od fenyklu, který se s koprem snadno cizosprašně opyluje. Může se pěstovat i v truhlíku nebo v květináři v místnosti.

Sběr: Semena, méně často nať. Plody (semena, nažky) sbíráme v srpnu až září, před úplným dozráním, aby se nevysypaly. Sbírají se celé okolíky, semena se poté vytlučou. Nať se sbírá v květnu až červenci, je poněkud chudší na účinné látky.  

Použití v kuchyni: Mladé listy se sbírají kdykoli a používají čerstvé, rovněž květy se mohou přidávat do polévek. 

Kombinace s ostatními bylinami: Především do směsí, anýz, heřmánek, kmín, fenykl.

Lékařské použití:  Hypotenzivum, kardiotonikum, karminativum, spasmolytikum, laktagogum, diuretikum, anthelmintikum

Snižuje krevní tlak. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu, v léčbě anginy pectoris, v prevenci ischemické choroby srdeční, doléčování po infarktu myokardu. Proti nadýmání, tlumí břišní křečovité bolesti, zlepšuje trávení. Podporuje sekreci mateřského mléka, léčivé látky přecházejí i do mateřského mléka, děti netrpí na větry, lépe spí a jsou celkově klidnější. Močopudný účinek, desinfekce v oblasti močových cest. Proti střevním parazitům, zejména u dětí .

Emocionální použití: V čaji nebo kadidle pomáhá pročistit mysl a posílit vlastní schopnost soustředění.

Magické a rituální použití: Přidává se do rituální očistné lázně a do vody pro očistu posvátného prostoru. Proti negativním vlivům se používá olej kopru, kterým se pomažou ochranné talismany, vchody, okna. Posvátná bylina Beltane a Letního slunovratu - součást kadidel, vhazuje se do ohně, do rituálních pohárů. Také součástí zásnubního poháru.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Proti zvracení

2 lžíce kopru přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme 2x denně šálek,   

 

Na duševní rozrušení

Kopr semeno 2 díly,  Anýz plod 2 díly Heřmánek květ 1 díl

2 lžíce spaříme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Použití: ráno a večer šálek oslazený medem, při duševním rozrušení a neklidu.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin  

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

  zpět na Byliny Merkuru