Logo Magica

Jitrocel

Latinský název:   Plantago lancelota L., Plantago major

Signatura:  Venuše

Hlavní složky:  až 2 % glykosidu aukubinu, který má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu, dále množství slizu, enzymy, třísloviny, vitamín C, hořčiny a z anorganických látek zejména kyselinu křemičitou a draselné soli.

Polarita: Ženská

Živel: Země

Božstva:

Kuchyňské použití: Listy lze použít v kuchyni jako přídavek do salátů, popř. lze smažit ve slaném či sladkém těstíčku. Velmi mladé listy lze vařit jako špenát. Semena jsou oblíbená v čínských a malajských nápojích.

Jiné názvy: babí ucho, babka, beraní jazyk, celdoň, celníček, celník, hojílek, itrocín, jitrocil, myší ocas, myší ocásek, myší ouška, olověný jazýček, psí jazýček, psí jazyk, psí uši, ranocel, ranocél, skorocel, skorocél, skoročil, volský jazyk

Pěstování:  nepěstuje se. Volně dostupná v přírodě,  na polních a lučních cestách v příkopech, na pasekách a u cest a na ladem ležící půdě. Vytváří přízemní růžici dlouze kopinatých listů se souběžnou žilnatinou, jejichž téměř lysá čepel se zužuje v dlouhý řapík. Z listové růžice vyrůstá několik stvolů, které jsou 10 až 30 cm vysoké a nesou krátký vejčitý až krátce válcovitý klas s drobnými květy. Z drobné čtyřcípé hnědavé koruny vyčnívají čtyři nápadné tyčinky s dlouhými bělavými nitkami a žlutými prašníky. Plod je vejčitá tobolka obsahující dvě velká leskle hnědá semena. Jitrocel kvete od května do září. V našich podmínkách rozlišujeme dva typy jitrocele, a to Jitrocel kopinatý a Jitrocel větší. Jitrocel kopinatý má dlouhé tenké listy, zato Jitrocel větší se vyznačuje listy kulatějšími a kratšími. Oba druhy jsou léčivé, jen obsahují některých látek méně anebo více.


Sběr: Doba sběru listů před květem od dubna do května. Sběr i sušení musí být precizní, protože jitrocel by mohl ztratit své cenné účinky Zapařené listy černají. Sušení jitrocele by mělo proběhnout co nejrychleji, s rostlinkou nijak nemanipulujeme, neprotřepáváme apod. usušenou bylinku volně naskládáme do nádoby, přičemž bylinka musí mít dostatek místa, takže ji tam netlačíme.

Lékařské použití: Jitrocel se snáší velmi dobře, nevyvolává doprovodné reakce a nevadí mu žádné jiné léky. Je tedy vhodný i pro dlouhodobější pravidelné užívání.  Čerstvé listy jsou známé svou schopností zastavit krvácení, mají dezinfekční a hojivé účinky, takže se přikládají na nejrůznější rány.  Návod: čerstvé listy by se měly omýt, trochu rozdrtit a přiložit na ránu. Listy jitrocele jsou tedy něčím jako první pomocí, nicméně je vhodné je aplikovat průběžně i v době hojení. Čerstvé listy však pomáhají i lidem, kteří trpí ekzémem. Čaj, připravený z jitrocele, pomáhá při onemocnění dýchacích cest, kašli, nachlazení, chřipce, angíně, u astma. Jitrocel rozpouští hleny, ničí bakterie, pomáhá chránit sliznici a tlumí podráždění v důsledku kašle. Měli by jej pít i kuřáci, jelikož je očistou pro jejich plíce a průdušky. Účinkuje také při problémech s trávením, je vhodný na detoxikační kúry (pročišťuje vylučovací soustavu, orgány, odvádí z těla toxiny), užívá se u zánětů močového měchýře a ledvin. Jitrocelový nálev - kloktadlo na záněty dutiny ústní, záněty dásní, bolest v krku, záněty mandlí apod. Nálev také pomáhá při kožních problémech a poranění, namočený obvaz se přikládá při popálení, pobodání hmyzem či poškrábání.  Odvar lze použít na obklady očí při zánětu spojivek. Krev, plíce a žaludek pročišťuje a hojí.  Doporučuje se při onemocnění jater a měchýře. Při bronchitidě, bronchiálním astmatu se výborně osvědčuje čaj, připravený následujícím způsobem: do šálku studené vody přidáme kolečko citronu (byl-li něčím stříkaný tak bez kůry) a jednu vrchovatou lžičku kandysového cukru, potom vše přivedeme do varu a necháme 4 krát až 5 krát vzkypět. Odstavíme a až potom přidáme jednu vrchovatou kávovou lžičku čajové směsi. Necháme vyluhovat asi půl minuty. V těžkých případech se musí čerstvý čaj připravit až 5 krát denně. Semeno jitrocele působí při tvorbě kaménků. Semeno jitrocele snižuje hladinu krevního cukru, léčí žaludek a játra, mírně stimuluje krvetvorbu a účinně upravuje peristaltiku tlustého střeva při zácpě.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ!!!

Emocionální použití: 

Magické a rituální použití:  síla, ochrana, ochrana proti hadům, Jitrocel se také ponechává v autech jako ochrana proti zlým duchům.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

  

Recepty

Jitrocelový sirup

proti kašli, na čištění krve a slabý žaludek -  4 hrsti čistých čerstvých listů jitrocele rozmixujeme s trochou vody nebo umeleme na masovém mlýnku na kaši a svaříme spolu s 300 ml vody. Přidáme 300 g cukru a 150 g medu. Sirup se vaří na mírném ohni 10 minut, až zhoustne. Potom jej plníme do malých skleněných lahviček a skladujeme na chladném místě. Užíváme po lžících několikrát denně.

Jitrocelový sirup bez vaření

bez vaření proti kašli. Do velké sklenice pokládáme vrstvy jitrocele a každou vrstvu zasypeme cukrem, vše dobře stlačujeme. Když je sklenice plná, dobře ji uzavřeme a uschováme na 6-8 týdnů na tmavé chladné místo, aby obsah zkvasil. Potom směs zahřejeme, scedíme a přelijeme do lahviček.

Jitrocel v medu

Čerstvý, omytý a vody zbavený, na kousky natrhaný jitrocel se zalije medem, který bylinku konzervuje, přebírá její léčivé účinky a v zimě se používá při bolestech v krku.

Bylinný balzám

70g čerstvé byliny nebo stejné množství sušené drogy přelijeme 150 g (asi 175 ml) lihu 40% nebo jiného alkoholu, důkladně protřepeme. Po 3 dnech vmícháme do výluhu 200 g medu a dobře protřepeme. Další den je přípravek připraven k použití. Použití: 4x denně 1KL směsi dáme na sítko z nerezu nebo umělé hmoty a směs propasírujeme (vymačkáme) lžičkou z umělé hmoty. Nakonec přes sítko přelijeme asi 125 ml převařené vody, promícháme a vypijeme.

 Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Jitrocelový sirup s lihem

Vyprané listy jitrocele naplníme do poloviny zavařovací sklenice 0,7 l, přelijeme 1 dl lihu 40%, doplníme vroucí vodou a necháme 24 hodin vyluhovat. Poté přecedíme, vylisujeme, přidáme 250g cukru a svaříme. Uchováváme v chladničce. Použití: 3 x denně 1 kávovou lžičku.

Odvar na obklady očí

Jitrocelové listy čerstvé dáme do 0,5 l studené vody, krátce povaříme a necháme přikryté 10 minut vyluhovat. Použití: 3 x denně na 5 minut při očních problémech (zánět očních víček, zánět spojivek).

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Obklady na zánět nehtového lůžka

Příprava: 2-3 listy jitrocele ponoříme na okamžik do vařící vody, pak obtočíme kolem nemocných prstů. Upevníme obvazem, necháme působit několik hodin.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Dna

Vaříme 6 minut 8-10 lžic jitrocelové šťávy se lžící medu. Pije se ráno na lačný žaludek po dobu 6-8  týdnů.

  zpět na Byliny Venuše