Logo Magica

Hřebíčkovec vonný

Latinský název:   Caryophyllus aromaticus

Signatura: Slunce

Živel: oheň

Hlavní složky:  vysoké množství silice až 20%, obsahuje i malé množství tříslovin, pryskyřice, slizu, flavonoidů a olej.

Polarita: mužská

Povaha: horká

Božstva:

Jiné názvy:

Přiřazení: Znamení - Střelec a Štír

Kuchyňské použití:  V české kuchyni se hřebíčkem koření omáčky a je součástí koření při pečení cukroví. Hřebíček vylouhovaný ve víně prý pomáhá při porodních bolestech a proto se dávalo ženám při porodu napít hřebíčkového vína. Hřebíček vyniká svou chutí a příjemnou aromatickou vůní. Před přípravou se doporučuje čerstvě mletý, protože svou specifickou vůni velmi rychle ztrácí. Jako jednodruhové koření tvoří součást mnoha směsí, např. kari, garam masala nebo francouzské směsi quatre épices. Hodí se do slaných i sladkých pokrmů, sušenek, kompotů, pečiva, ale i svařeného vína. Dochutit s ním lze hovězí maso, omáčky, šunku, masové i zeleninové vývary a pokrmy či obyčejnou rýž

Pěstování: Hřebíčkovec je stálezelený strom vysoký až 10 - 20 m. Má čtyřčetné květy. Z květů se lisuje nebo destiluje hřebíčková silice - éterický olej. Sušená poupata jsou u nás známá jako koření „hřebíčkový květ“.  Hřebíčkovec v našich podmínkách ve volné přírodě nenalezneme.

Sběr: Hřebíček, který můžeme koupit v každém obchodě s potravinami, jsou nerozvitá květní poupata, která se sklízí v okamžiku, kdy se zelená barva začíná měnit na nachovou.

Lékařské použití: Vykazuje účinek proti nadýmání a plynatosti a s tím spojeným křečemi. Užívá se místně v dutině ústní proti bakteriím. Byla prokázána schopnost snižovat hladinu krevního cukru.  Z hřebíčku se získává destilací silice, která podporuje trávení a chuť k jídlu a zabraňuje zvracení. Povzbuzuje srdeční činnost. Hřebíček se také používá na tišení bolesti. Hřebíčkový olej umrtvuje bolesti zubů. Přidává se do přípravků proti blechám, vším a komárům. Větší pozornost je třeba věnovat používání silice;. opakované použití v dutině ústní může vést k poškození sliznice dásní. Vzhledem k dráždivému působení silice neměla by být používána vnitřně ve větších dávkách a dlouhodobě. Eugenol silně ovlivňuje krevní destičky, proto je třeba zvýšené opatrnosti při současném používání léčiv snižujících krevní srážlivost.

Magické a rituální použití: Tato bylina je mocné vykuřovadlo, které se používá pro divinaci lásky. Ovlivňuje páry, aby zůstali ve šťastném svazku. Hlavní přísadou nápojů lásky a přidává se do kadidel připravených pro rituál astrálního putování. Nad kolébku dítěte se věší náhrdelník z hřebíčku přivázaný na červené niti, aby bylo dítě ochráněno a v bezpečí. Hřebíček má hojné využití v magické praxi a převážně se používá pro osobní ochranu.  Také se používá při rituálu pro zpečetění partnerství a přátelství. Přidává se vína v rituálním kalichu. Hřebíček se také používá jako jedna ze složek mnohých rituálních kadidel ochrany.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

          

Recepty

   zpět na Byliny Slunce