Logo Magica

Andělika

Prvek: oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Archangelica officinalis

Hlavní složky: silice se zhruba 60 složkami (mezi hlavní patří terpen felandren) a dále tanin, flavonoidy, kyselinu angelikovou, valerovou, jablečnou aj., pektin, hořčiny (sesquiterpeny), cukry, pryskyřice, vosk, kumariny a dalších zhruba 40 účinných látek. Kořen a oddenek dále obsahuje významné množství kobaltu, hořčíku a řadu vitaminů.

Polarita: Mužská

Božstva: bohové Slunce

Znamení zvěrokruhu: Lev

Kuchyňské a jiné použití: Prášek z drcených semen se používal hospodyněmi nejen k provonění bytu, ale i proti molům a štěnicím, nať do polévky.

Jiné názvy: angelika, janoklika, koření sv. Ducha, andělský kořen

Jedy vyhání a tělo rozehřívá!

U nás je andělika pěstována jako léčivá rostlina minimálně již od 16. století. Nejprve byla zřejmě pěstována v klášterních zahradách, později se rozšířila i mezi venkovský lid. Určitě stojí za to anděliku na zahrádce pěstovat jako ozdobu pro její impozantní krásu i pro kořen,  či semeno, tedy pro její ozdravné účinky.

Popis botanický: Dvouletá až čtyřletá, 90 až 250 cm vysoká bylina. Její oddenek je 5 až 30 cm dlouhý, řepovitý, s bělavou nebo nažloutlou šťávou, kořeny sahají až do hloubky 1 m. Lodyha je přímá, v horní polovině větvená, oblá, obvykle jemně rýhovaná, zelená nebo nachová, dutá. Přízemních listů je 2 až 5, s růstem rostliny postupně odumírají. Lodyžní listy jsou střídavé, 2x až 3x trojitě zpeřené, v obrysu trojúhelníkové, až 110 cm dlouhé, lístečky jsou vejčité, koncové 3 až 5laločné, postranní nejčastěji asymetricky dvoulaločné, na okraji pilovité, se zuby s bělavou špičkou, řapíky jsou až 50 cm dlouhé, duté, listové pochvy jsou do 16 cm dlouhé. Květy jsou uspořádány v 8 až 9 cm velkých okolících, které jsou polokulovité a husté, bez obalu nebo jen s 1 až 6 čárkovitými listeny, obalíčky jsou tvořeny 5 až 17 čárkovitými listeny, okolíčků vyrůstá v okolíku 20 až 80 a každý okolíček obsahuje asi 15 až 80 květů. Květy jsou pětičetné, kališní cípy velmi drobné, korunní lístky jsou vejčitě kopinaté, na bázi klínovité, zelenavě bílé až žlutozelené, do 2 mm velké. Plodem je elipsoidní dvounažka. Kvete v VI až VIII. Andělika zahrnuje asi 50 druhů rostoucích převážně v mírném pásmu severní polokoule, v ČR roste pouze tento jeden druh. Břehy, vlhké příkopy, horské nivy, vlhké louky, na půdách vlhkých často zaplavovaných, humózních, výživných, stanoviště světlé, s vyšší hladinou spodní vody. Andělika dobře snáší znečištěné a zasolené vody, proto dobře prospívá např. i na mořském pobřeží.

Pěstování: Vyžaduje hlubokou, lehčí, humózní a dostatečně vlhkou půdu. Její semena, která poměrně brzy ztrácí klíčivost, se sejí co nejdříve po sklizni (měla by přejít mrazem). Semena se nezahrnují do půdy, neboť jim prospívá světlo. Oddenek a kořen se sklízí na podzim prvního roku nebo na jaře roku dalšího. Nejsnáze se množí dělením kořenů brzy na jaře,  kdy je také možno odebírat řízky. Ve druhém roce odstraňujte květy.

Sběr: Sbírá se oddenek s kořeny, někdy plody nebo listy. Všechny tyto části mají ostře kořennou vůni a hořkou chuť. Oddenek s kořeny se sbírají na jaře nebo na podzim, po té se suší nebo se zpracovává čerstvý.  Kořen má nejvíce silice na jaře druhého roku, než rostlina vyrazí na květ. Obvykle se ale sbírá na konci druhého roku na podzim, kdy je nejvíce zase kořene a obvykle ve velmi dobré kvalitě. Starší kořeny černají a rozpadají se. Kořen ve stínu usušíme. Sušíme-li uměle, nesmí teplota vzduchu překročit 35° C. Musíme zabránit, aby bylina zvlhla, protože pak bývá napadena hmyzem. Listy se trhají v květnu nebo červnu, plody od června do srpna, usušíme je, vydrolíme a vytřídíme.

Doporučené kombinace: r

Lékařské použití:  Andělika reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, tlumí menstruační bolesti a příznaky migrény včetně závratí, usnadňuje odkašlávání, zpevňuje cévy, chrání sliznice dýchacích cest, stimuluje srdeční činnost, působí protikřečově v trávícím ústrojí, zmírňuje nadýmání provázené onemocněním slinivky břišní, napomáhá redukovat kvasné a hnilobné procesy při dispepsii, zklidňuje příznaky střevní neurózy, působí protirevmaticky, zmírňuje vliv stresu na tělesné funkce a bývá užívána i jako účinný životabudič. Anděliková pálenka podporuje činnost jater a krevní oběh.

Andělika ( pokud možno čerstvá) se dá použít k přípravě čaje, který napomáhá trávení, zmírňuje bolest žaludku a střevní potíže, ulevuje bolesti zubů a zabraňuje nadýmání. Jako digestivum podporuje chuť k jídlu a může se použít v případě nechutenství způsobeného nervozitou. Nezanedbatelný je také účinek drogy v koupelích, kde především ovlivňuje revmatické potíže, bolesti svalů, ochrnutí - působí sedativně.

Zevně je možno nálevy použít také na svrab, svědivost, rány a revmatismus. Při zánětech jsou vhodné listy jako obklady. Rozdrcené listy údajně pomáhají zmírnit cestovní nevolnost, osvěžíme-li jimi vzduch v autě. Při unavených očích se mohou použít k výplachu andělikové nálevy.

Pomáhá likvidovat patologické kvasné procesy v trávení a snižuje plynatost, zaražené prdy. Spolu s hořkými bylinami je výborným prostředkem pro zlepšení trávení. Ale i sama zvyšuje chuť k jídlu při nervovém či organickém nechutenství a současně zlepšuje vstřebání živin ve střevech. Zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny a ostatních trávicích šťáv. Říká se, že posiluje žaludek. Já pro tento účel doporučuji jako zeměžlučovou směs kombinaci se zeměžlučí a dalšími hořkými bylinami. Dráždivých látek se organizmus snaží zbavit i močí, takže lze říci, že andělika stimuluje ledviny mírným drážděním k vyššímu vylučování moči a tím se podílí i na snížení zátěže srdce zmírněním zádrže vody. To má vliv i tlumení menstruačních bolestí.

Je výborným sedativem pro předrážděnou a unavenou mozkovou kůru, i zevně jako třeba sedativní koupel v sedě, ale lze i vleže..., která má navíc vliv i protirevmatický - a to dokonce i na nesmočené partie... a samozřejmě i na omočené... Třeba ruce, které často trpí venkovním chladem bez ochrany (tím nechci naznačit, že byste měli při revmatizmu na rukách nosit stále ochranu...). Andělika napomáhá také odkašlávání a zlepšuje ochranu sliznic dýchadel ředěním průduškového hlenu, protože šikovný organizmus se snaží vhodně víceúčelově zbavit dráždivých látek i touto cestou. Jednorázově se používá i k vypocení.

UPOZORNĚNÍ: Neužívejte anděliku dlouhodobě nebo ve velkých dávkách, negativně ovlivňuje krevní tlak, činnost srdce a dýchání!  Osoby trpící cukrovkou by neměli anděliku užívat vnitřně! Andělika patří mezi  silně působící drogy, při vysokém předávkování jejími silicemi může dojít k ochromení centrálního nervového systému. U citlivých jedinců mohou rovněž v rostlině přítomné kumariny vyvolat fotodermatózu (kožní problémy vyvolané světlem), šťáva z rostliny může být příčinou kožní vyrážky. Neužívat při zánětech ledvin a vředech žaludku, dvanáctníku či střev. S opatrností by měla být užívána v době těhotenství a kojení.

Emocionální použití: Andělika je vhodné analeptikum při úpadku tělesných sil, ale můžeme ji použít i v prevenci proti nepříznivým následkům dlouhotrvajících stresů. V těchto případech se zcela výjimečně osvědčila forma bylinného balzámu a také koupele s výrobky z anděliky.

Magické a rituální použití: Andělika je silnou očisťující bylinou, která působí jako energie slunce a očisťující síla ohně. Proto slouží k očistě osob, osobních i posvátných prostorů. Posvátné prostory se očisťují andělikovým nálevem či kouřem andělikového kadidla nebo pálením listů.  Andělika je také bylinou ochrany. Výluh v oleji nebo bylinný nálev měl sloužit k izolaci dveří a oken proti negativním vlivům; podobně také kadidlo. Sušené kořeny se nosily jako ochranný amulet. Andělika hrála významnou úlohu i při léčebných a ozdravných rituálech. Koupel obsahující nálev z anděliky uklidní, posílí a pomáhá tak nemocnému čelit jakémukoli nevhodném chování. Modré svíčky, zapalované pro zvýšení účinnosti léčení, se potíraly andělikovým olejem. Sušené listy se při léčebném rituálu přidávaly ke kadidlu.

V magickém kruhu měla andělika usnadnit vzývání jižního směru a živlu ohně, čtvrti letního slunovratu, keltského svátku Coamhain. Při této příležitosti se používala k vykuřování - přidávala se do kadidla při obřadu obětování, nebo se házela do ohně. Svatyně byly také ověšeny věncovím a jinými ozdobami z anděliky. Ti, kdo se snažili rozvinout svou magickou vůli, používali andělikový čaj nebo nálev k tomu, aby pronikli do vlastního vědomí i podvědomí a poznali sebe sama i božský záměr své magie. Andělika pro ně tudíž byla rostlinou inspirace, zprostředkující vzkaz vyšších sil lidskému vědomí. Šamani se naproti tomu snažili zvýšit svou schopnost dohlédnout do jiných sfér spíše kouřením listů anděliky. Pro magické účely se měla andělika sázet při ubývajícím měsíci.

  Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Kandovaná andělika

50 g stonků a řapíků anděliky, 50 g cukru a cukr na obalení, pečící papír

Stonky a řapíky anděliky nakrájíme na kousky.  Povaříme je, až budou křehké.  Necháme okapat, oloupeme, vložíme do misky a zasypeme cukrem.   Necháme dva dny v chladu uležet.  Do mělkého hrnce či na pánev vysypeme anděliku s cukrem a zalijeme 3 dcl vody. Vaříme na mírném plameni, dokud se tekutina neodpaří.  Nakonec kousky anděliky  obalíme v cukru, položíme na pečící papír a necháme uschnout. Skladujeme je v suchu, v dobře těsnící nádobě.

http://www.ireceptar.cz

Andělikové víno

5 lžic nasekaného kořene zalijeme jedním litrem červeného vína a necháme při pokojové teplotě asi 2-3 týdny louhovat, občas protřeseme. Přecedíme, necháme usadit a pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou. Pijeme 3x denně nalačno po malém kalíšku.

http://www.kouzelna-zahrada.cz

V květnu nebo červnu uřežeme mladé andělikové lodyhy a rozloupneme je na tenké proužky. Kousky velké jako prst potom vaříme několik minut. Když změknou, scedíme vodu, kousky vložíme do zpěněného cukerného roztoku a necháme asi 10 krát přejít varem. Hotovou marmeládu skladujeme běžným způsobem v zavíčkovaných sklenicích.

http://svetlo-luny.blog.cz/1304/andelika-lekarska

Andělika v pálencce

Sušený kořen naložený v pálence podporuje činnost jater a krevní oběh. K přípravě se použije 40 g kořene na 1 l pálenky, lék je připraven zhruba po 8 dnech macerace. Pije se po malých štamprdličkách vždy před jídlem.

Magické rostliny - Susan Lavenderová, Anna Franklinová; Herbář léčivých rostlin - Jiří Janča, Josef A. Zentrich;

  zpět na Byliny Slunce